FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Marius Niculae, dezvăluire despre momentul când Cîrjan a fost trimis acasă de la naționala U21 înainte de Euro: „Pancu chiar a fost pus în dificultate”

Marius Niculae, la prezentarea noilor echipamente ale lui Dinamo
Marius Niculae, la prezentarea noilor echipamente ale lui Dinamo

Articol de , , - Publicat joi, 03 iulie 2025 19:24 / Actualizat vineri, 04 iulie 2025 08:49

Marius Niculae (44 de ani), fostul mare atacant al lui Dinamo, a fost prezent astăzi la prezentarea noilor echipamente ale „câinilor”.

Printre altele, fostul atacant a vorbit și despre implicarea lui directă la echipa națională U-21, fiind întrebat chiar de episodul controversat dinainte de EURO 2025, și anume neconvocarea lui Cătălin Cîrjan de către selecționerul Daniel Pancu.

Marius Niculae, despre neconvocarea lui Cîrjan la Euro: „A fost strict alegerea selecționerului de atunci”

Niculae a dezvăluit că selecționerul Daniel Pancu nu l-a convocat pe Cîrjan la naționala din tineret, din pricina faptului că a fost pus în dificultate să aleagă, întrucât toți jucătorii au arătat un comportament exemplar din toate punctele de vedere. În urma deciziei selecționerului, Cîrjan s-a supărat.

„Eu nu comentez ce spun impresarii, într-adevăr, cu Cătălin am avut o relație bună, eram foarte apropiat de jucători și asta e și unul din rolurile mele la echipa națională, să gestionez lucrurile dintre jucători, antrenor și staff. A fost strict alegerea selecționerului de atunci.

Cătălin nu a fost singurul care a plecat, a plecat și Tudose și Baiaram accidentat, dar chiar a fost pus în dificultate să aleagă, pentru că ei s-au comportat în cantonament excelent din punct de vedere disciplinar, al implicării în antrenamente și al programului echipei, aici a fost strict o alegere a selecționerului.

Nu am apucat să vorbesc cu Cătălin, că era foarte supărat, țin minte că a ieșit din grupul acela, e normal să fii supărat, știu prin ce trece, pentru că și eu am trecut prin momente similare, dar asta este viața, trebuie să meargă înainte, să demonstreze pe teren că el avea dreptate și nu selecționerul și, cum am zis, trebuie să învețe din aceste experiențe, eu am învățat, sper și el la fel. Pentru că a fost doar opțiunea antrenorului, nu alte criterii”, a declarat Marius Niculae, care a fost director sportiv la naționala under 21 a României.

Lovitură dată de Dinamo! » Fotbalistul a fost convins și semnează pe 3 ani
DINAMO
Lovitură dată de Dinamo! » Fotbalistul a fost convins și semnează pe 3 ani

Marius Niculae a fost prezent astăzi la prezentarea noilor echipamente ale lui Dinamo: „Cred că este cel mai frumos echipament”

Marius Niculae crede că Dinamo, în acest moment, mai are nevoie de jucători cu experiență, care să aducă un plus de valoare echipei și de la care tinerii jucători să învețe și să se inspire.

„Îmi place echipamentul, de ce să nu-mi placă. E un brand datorită căruia Dinamo a ajuns pe lista marilor echipe din Europa, este un brand foarte cunoscut și este o mutare foarte bună făcută de cei de la Dinamo prin parteneriatul făcut cu Puma.

Cred că este cel mai frumos echipament, Dinamo trebuia să aibă de mult un echipament cu un asemenea renume.

Echipa, după cum a declarat antrenorul, probabil mai așteaptă întăriri, e normal, au plecat jucători importanți, au adus niște jucători pe care eu îi cunosc foarte bine, doi dintre ei, mă refer la Muși și la Cristi Mihai și Codruț, portarul. Mai e nevoie și de jucători cu experiență, care să aducă un plus de valoare pentru echipă, iar acești tineri jucători să aibă de învățat de la ei.

Întrebat de ieșirea din insolvență a lui Dinamo, Niculae este optimist că acesta este primul pas al „Câinilor” către performanțe noi și cupe europene.

„Ei au ridicat ștacheta anul trecut foarte mult, nimeni nu se aștepta la începutul sezonului. Dacă vorbea cineva la începutul sezonului că se dorește accederea în play-off, probabil că se făceau foarte multe glume pe seama aceasta. Acum, având în vedere că s-a ieșit și din insolvență și dacă te clasezi pe un loc care îți permite să joci în cupele europene, este un lucru foarte bun, asta s-a așteptat.

Eu cred că lucrurile se duc într-o zonă pozitivă cu ieșirea aceasta din insolvență. Acum trebuie avut grijă la bani, să îi cheltuie cu cap și să aducă jucători care să o țină pe Dinamo măcar acolo unde a fost în sezonul trecut.

Aștept noul stadion al lui Dinamo, aștept buldozerul, mai cred, speranța moare ultima, vom vedea când, având în vedere situația financiară din țară, probabil mai trebuie să așteptăm, dar sunt convins că se va face într-un final”, a mai spus „Săgeată”.

Citește și:
Florin Talpan continuă războiul: „Am solicitat la UEFA și FIFA să excludă toate echipele românești din cupele europene. Și echipa națională!”
Liga 2
Florin Talpan continuă războiul: „Am solicitat la UEFA și FIFA să excludă toate echipele românești din cupele europene. Și echipa națională!”
Starul din Premier League, la prima apariție publică alături de noua iubită: „I-a purtat noroc”
Campionate
Starul din Premier League, la prima apariție publică alături de noua iubită: „I-a purtat noroc”
„Vreau să fac plângere la UEFA! Nu e în regulă!” » Comentatorul Emil Grădinescu reclamă o situație neobișnuită la înfrângerea Craiovei
Conference League
„Vreau să fac plângere la UEFA! Nu e în regulă!” » Comentatorul Emil Grădinescu reclamă o situație neobișnuită la înfrângerea Craiovei
Daniel Pancu anunță revoluția la CFR Cluj: „Va trebui să «aerisim» puțin vestiarul! Sunt jucători care nu sunt compatibili cu mine”
Superliga
Daniel Pancu anunță revoluția la CFR Cluj: „Va trebui să «aerisim» puțin vestiarul! Sunt jucători care nu sunt compatibili cu mine”
ULTIMA ORĂ Concedieri masive în industria auto din România
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri masive în industria auto din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (2)
Hapy
Hapy  •  03 Iulie 2025, 21:40

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

ssLazio
ssLazio  •  03 Iulie 2025, 21:15

Daca FRF tot il plimba pe turistul Niculae prin toată lumea, ar face un bine daca l-ar pune sa-si plătească singur mâncarea.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează