Articol de Darius Stănescu - Publicat vineri, 04 iulie 2025 19:02 / Actualizat vineri, 04 iulie 2025 19:02
Liverpool a amânat pentru luni, 7 iulie, începerea pregătirilor de vară din cauza doliului provocat de moartea lui Diogo Jota. Antrenamentele ar fi trebuit să înceapă vineri, 4 iulie.
Fotbalistul portughez al lui Liverpool, Diogo Jota, și fratele său, Andre Silva, au murit într-un tragic accident rutier în nordul Spaniei, în timp ce se îndreptau spre port pentru a lua feribotul de seară spre Marea Britanie.
Liverpool a amânat începerea pregătirilor de vară pentru luni, 7 iulie
Primul grup de jucători al lui Arne Slot trebuia să se prezinte vineri, 4 iulie, la centrul de antrenament al clubului AXA pentru primele teste după pauza de vară, startul oficial al pregătirilor fiind programat pentru luni, 7 iulie, conform abola.pt.
Vestea a zguduit-o pe Liverpool, clubul amânând antrenamentele și oferind sprijin deplin familiei îndurerate a lui Jota.
Totuși, conform BBC, toate acestea au fost amânate din cauza tragediei petrecute în provincia Zamora, Spania, în dimineața zilei de joi.
Înmormântarea lui Jota și a fratelui său, André Silva, va avea loc sâmbătă la Biserica Matrice din Gondomar.
Echipa lui Arne Slot are programat primul meci de pregătire împotriva lui Preston North End pe 13 iulie.
GALERIE FOTO. Mii de oameni îi aduc un ultim omagiu lui Diogo Jota. Imagini impresionante din Liverpool
„Chiar mi-am pierdut cuvintele. Coechipierii vin și pleacă, dar nu în acest mod. Va fi deosebit de dificil să accept că Diogo nu va fi acolo când ne întoarcem.
Gândurile mele se îndreaptă către soția, copii și părinții care și-au pierdut subit copiii. Cei apropiați de Diogo și fratele său Andre au nevoie de cât de mult ajutor se poate. Nu vor fi uitați niciodată”, a transmis Mohamed Salah într-o postare pe rețelele de socializare.
Mai multe personalități marcante din istoria celor de la Liverpool și-au făcut apariția în fața stadionului Anfield pentru a depune un buchet de flori în memoria lui Diogo Jota.