FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCSB

Risto Radunovic, resemnat după patru eșecuri consecutive pentru FCSB » Planul pentru revenire

Radunovic l-a tras pe Armstrong, Horațiu Feșnic a dictat penalty // foto: Cristi Preda (GSP) +49   FOTO
Radunovic l-a tras pe Armstrong, Horațiu Feșnic a dictat penalty // foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de , - Publicat duminica, 03 august 2025 07:45 / Actualizat duminica, 03 august 2025 07:49

Risto Radunovic (33 de ani), fundașul celor de la FCSB, a tras concluziile sâmbătă seara, după ce echipa lui a pierdut în etapa a 4-a din Superliga contra celor de la Dinamo, scor 3-4. Eșecul a venit la doar câteva zile după eliminarea din preliminariile Ligii Campionilor, așa că dezamăgirea este și mai mare în tabăra roș-albaștrilor.

În ciuda tristeții, Radunovic a admis că echipa adversară a câștigat meritat meciul de pe Arena Națională. Acum speră doar ca echipa lui trebuie să se redreseze după acest început modest de sezon, având așteptări mari de la următorul duel, cel cu Drita, din preliminariile Europa League.

Risto Radunovic, după eșecul cu Dinamo: „E foarte dureros”

„O înfrângere care doare. E dureros, frustrant. Dinamo a câștigat meritat.

Penalty-ul? A fost o situație unde ne-am ținut amândoi și arbitrul a văzut fault. Pentru mine a fost o ținere de ambele părți. Tușierul, care a fost mai aproape, nu a semnalizat nimic, nu a spus nimic. Este adevărat că ne-am ținut amândoi, dar nici nu era fază periculoasă de gol, mingea trecuse de acea zonă. Dacă la fiecare meci ai 10 situații d-astea, poate în următoarea perioadă vor fi 10 penalty-uri.

Am început foarte slab [sezonul], trebuie să ne ridicăm. Încă avem timp, urmează meciuri foarte importante. Momentul este neplăcut. Am primit 4 goluri, pentru un jucător defensiv e foarte dureros. Nu e ușor, dar sper că vom depăși acest moment. Trebuie să vedem zilele astea ce și cum. Vrem să ajutăm echipa să iasă din acest moment.

Sezonul trecut a fost lung, este adevărat, dar cele două titluri câștigate sunt deja istorie. Trebuie să acceptăm realitatea de acum, să muncim pentru următoarele victorii. Trebuie să fim puternici, să dăm dovadă de caracter. Asta este viața în fotbal, treci și prin momente grele, dar sunt convins că ne vom descurca.

Ne așteaptă un meci foarte greu joi, cu o echipă similară celor de la Shkendija, organizată foarte bine defensiv. Vom da totul pentru a câștiga primul meci, să avem avantaj la retur. Trebuie să-l luăm în serios și să încercăm să ne revenim”, a spus Risto Radunovic, după meci, la Digi Sport.

Pentru FCSB urmează acum manșa tur din turul al treilea preliminar al Europa League, contra kosovarilor de la Drita. Meciul este joi seara, 7 iulie, de la ora 22:30, liveTEXT pe GSP.ro.

Imagini de la Dinamo - FCSB 4-3

Alexandru Musi în Dinamo - FCSB // foto: GSP
Zeljo Kopic în Dinamo - FCSB // foto: GSP
Dinamo - FCSB // foto: GSP
Dinamo - FCSB // foto: GSP
Dinamo - FCSB // foto: GSP
+44 FOTO
Citește și:
Ilie Dumitrescu a semnat și revine în fotbal
Superliga
Ilie Dumitrescu a semnat și revine în fotbal
Arsuri severe înainte de Australian Open: „Nu e de glumă cu soarele de aici”
Tenis
Arsuri severe înainte de Australian Open: „Nu e de glumă cu soarele de aici”
I-au „furat” titularul lui Iftime » Lovitură în plin încasată de revelația Botoșani
Superliga
I-au „furat” titularul lui Iftime » Lovitură în plin încasată de revelația Botoșani
FCSB amenință că nu intră pe teren la meciul de la Mioveni. Replica lui Dani Coman: „Îi așteptăm la deszăpezire”
Superliga
FCSB amenință că nu intră pe teren la meciul de la Mioveni. Replica lui Dani Coman: „Îi așteptăm la deszăpezire”
O nouă lovitură pentru români: Posibile taxe dublate pe casă și anul viitor
Profit.ro
O nouă lovitură pentru români: Posibile taxe dublate pe casă și anul viitor
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cosmin Olăroiu, investiție de milioane de euro într-un proiect major din București

Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Close