Articol de Alexandru Tomuțiu - Publicat duminica, 14 decembrie 2025 20:13 / Actualizat duminica, 14 decembrie 2025 20:22
Învins de Dinamo pe Arena Națională, Mihai Teja (47 de ani), antrenorul de la Metaloglobus, a acuzat arbitrajul la finalul eșecului drastic, scor 0-4, din runda 20 din Superliga.
Mihai Teja acuză faptul că „centralii” din Superliga ar conduce meciurile într-o manieră care să o dezavantajeze pe Metaloglobus. Este, de asemenea supărat pe regula under 21 și cea potrivit căreia echipele vor fi nevoite să folosească cel puțin 5 români.
Mihai Teja, după Dinamo - Metaloglobus 4-0: „A fost clar penalty, dar s-a dus direct și a dictat fault în atac!”
„Era penalty, dacă nu era ofsaid la Neacșu. Și a dat invers, incredibil! Ce înseamnă maniera asta? A fost clar penalty, dar s-a dus direct și a dictat fault în atac. Sunt niște lucruri incredibile. L-a chemat la VAR fără să verifice mai întâi dacă e ofsaid. Pe ce bază te duci direct și dai pentru Dinamo, de ce?
Nu vreau să vorbesc despre arbitraj. De pe locul pe care suntem ar fi culmea să o facem, dar lucrurile astea se simt. Fiind o echipă mică, e greu. De ce la mine nu dai penalty cu Hermannstadt? La fel, doamna arbitru s-a dus și a dat direct pentru ei. De ce? V-am dat două exemple.
Sunt supărat că am primit două goluri, nu aveam voie. Au fost greșeli stupide. Nu avem underi, există această regulă, regula celor cinci români. Trebuia să facem invers: să punem banii, să investim în academii și să promovăm jucători crescuți de noi.
De unde o să luăm la anul atâția români? O să plătim amendă la fiecare meci. Îi vor lua FCSB, Craiova, iar noi vom ajunge să luăm din Liga a 4-a”, a spus Mihai Teja, la Prima Sport.