Articol de Sergiu Alexandru - Publicat miercuri, 04 februarie 2026 20:28 / Actualizat miercuri, 04 februarie 2026 20:59
La două zile de când declara că Joao Paulo nu poate fi înregistrat, Gigi Becali a declarat pentru GSP.ro că fotbalistul cumpărat de la Oțelul a primit dreptul de a juca pentru FCSB.
Prezentat de FCSB marți de FCSB, mijlocașul de 27 de ani din Capul Verde avea nevoie de un nou permis de muncă pentru a juca la noua formație, chiar dacă avea deja unul pentru Oțelul.
Iar Gigi Becali anunța luni, deranjat de situație: „Trebuie doar să intervin eu ca parlamentar și să fac o scrisoare oficială la Parlament ca să-i fie aprobat permisul de muncă în România. O să fac o scrisoare în Parlament, dau un telefon, fac trafic de influență, nu așa trebuie?”.
Gigi Becali spune că Joao Paulo a primit permisul de muncă și poate evolua pentru FCSB
După aceste declarații, Gigi Becali a declarat în această seară pentru Gazeta Sporturilor că problema lui Joao Paulo s-a rezolvat și că acesta poate evolua joi, în meciul cu FC Botoșani. Însă nu a vrut să ofere mai multe detalii.
„S-a rezolvat. Ce contează cum? Important e că s-a rezolvat. Și că poate să joace cu FC Botoșani”, a precizat Gigi Becali.
600.000 de euroa plătit FCSB pentru Joao Paulo. Oțelul va primi și bonusul de la FIFA pentru prezența mijlocașului la CM 2026
Cum ar putea arăta FCSB cu FC Botoșani
Deși va fi în lot, Joao Paulo nu va fi titular, ci se va afla pe banca de rezerve.
Echipa probabilă a FCSB-ului: Popa - Crețu, Duarte, Ngezana, Radunovic - Lixandru, Fl. Tănase - Miculescu, Olaru, Cisotti - Bîrligea
Ofri Arad încă nu e apt de joc
La conferința de presă de azi, Elias Charalambous a dezvăluit că mijlocașul Ofri Arad încă nu este la capacitate maximă și încă are nevoie de timp pentru a putea intra în echipă.
„În afară de Chiricheș, care are niște probleme, restul sunt foarte bine. Ofri Arad are nevoie de timp, nu este gata 100%. Va avea nevoie de ceva timp să fie pregătit. Se antrenează extra, dar pas cu pas sigur va fi bine.”, a transmis Elias Charalambous în conferința de presă premergătoare partidei cu FC Botoșani.
Ofri Arad a fost prezentat în urmă cu 15 zile la FCSB, dar nu a bifat niciun minut. A ajuns liber de contract la FCSB, după ce mijlocașul defensiv și-a încheiat raporturile contractuale cu cei de la Kairat Almaty.
Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!