Articol de Tudor Belivacă, Mihai Șovei - Publicat vineri, 06 martie 2026, 22:00 / Actualizat vineri, 06 martie 2026 23:08
Celta Vigo și Real Madrid se întâlnesc acum într-un meci din cadrul rundei cu numărul 27 din La Liga. Partida este transmisă în format liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe programele Prima Sport 1 și Digi Sport 1.
Ionuț Radu (28 de ani), portarul gazdelor, este titular în duelul de pe Estadio de Balaidos.
LIVE 22:00 » Celta Vigo - Real Madrid 1-1
Click AICI pentru statistici
Televizare: Prima Sport 1 și Digi Sport 1
Au marcat: B. Iglesias 25' / Tchouameni 11'
Start în repriza secundă!
Pauză! Ionuț Radu nu a fost pus la mare încercare de vedetele Realului în prima repriză. În afara de faza golului, gruparea blanco nu a pus probleme. Un singur șut pe poartă a avut trupa lui Arbeloa în primul act. La cea mai mare ocazie și la gol șuturile au lovit bara.
Min. 25: Borja Iglesias a egalat! Vârful celor de la Celta Vigo a primit o centrare la firul ierbii în careu de la Swedberg. Suedezul a scăpat din marcajul deficitar al lui Trent.
Min. 11: Peste doar un minut, în urma unui corner, Tchouameni a marcat cu un șut plasat. Ionuț Radu nu a avut reacție, dar nici nu ar fi putut face prea multe la execuția francezului
Min. 10: Ionuț Radu, salvat de bară! Vinicius a scăpat pe contraatac și a trimis în bară. Mingea s-a scurs pe linia porții, dar nu a intrat în poartă.
Start de partidă!
Echipele de start la Celta Vigo - Real Madrid
Celta Vigo (3-4-3): I. Radu - J. Rguez, Starfelt, M. Alonso - Carreira, M. Roman, Moriba, O. Mingueza - Jutgla, B. Iglesias, Williot
Antrenor: Claudio Giraldez
Real Madrid (4-3-3): Courtois - Alexander-Arnold, Asencio, Rudiger, F. Mendy - Valverde, Tchouameni, Pitarch - Guler, B. Diaz, Vinicius
Antrenor: Alvaro Arbeloa
Stadion: Estadio de Balaidos
Duel „galactic” pentru Ionuț Radu
Duelul din această seară se anunță unul foarte interesant. Celta Vigo, gazdele de azi, au moralul ridicat după 4 victorii consecutive în toate competițiile. În clasamentul din La Liga, echipa ocupă locul 6, cu 40 de puncte obținute în 26 de etape.
Pe de altă parte, Real Madrid traversează o perioadă dificilă în campionat. „Galacticii” lui Alvaro Arbeloa vin după 2 înfrângeri consecutive în La Liga, 1-2 pe terenul lui Osasuna, respectiv 0-1 cu Getafe, chiar pe Bernabeu. Forma slabă a făcut echipa să încetinească în urmărirea liderului Barcelona, care se află 4 puncte peste madrileni.
„Los Blancos” vor aborda meciul de astăzi fără unul dintre cei mai importanți jucători, Kylian Mbappe. Francezul a suferit o accidentare minoră în zona ligamentelor, astfel că nu va prezent în duelul cu Ionuț Radu.
În partida jucată în tur, Celta Vigo s-a impus pe terenul lui Real Madrid, scor 2-0.
Pe plan european ambele echipe se descurcă de minune. Celta Vigo a obținut calificarea în „optimile” Europa League, în timp ce Real Madrid în „optimile” Ligii Campionilor.
Alvaro Arbeloa, antrenorul interimar al „galacticilor”, a prefațat duelul cu echipa portarului român.
Cred că mă repet de multe ori de fiecare dată când îmi puneți această întrebare, având în vedere adversarii pe care i-am înfruntat în ultimele săptămâni. Nu va fi un meci ușor în deplasare. Ne confruntăm cu o echipă grozavă și un antrenor care face o treabă minunată.
Este o echipă foarte bine antrenată, care joacă cu multă încredere și, cred, vine după patru victorii consecutive. Și joacă un fotbal foarte bun. Balaidos este un teren unde există întotdeauna o atmosferă grozavă ori de câte ori Real Madrid merge acolo. Ei bine, este un alt meci în deplasare foarte dificil, foarte solicitant.
- Alvaro Arbeloa, înainte de meciul cu Celta Vigo
Clasamentul din La Liga
Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”