SPORTURI  »  BASCHET  »  LNBM

Liga Națională s-a reluat după meciurile „Vulturilor”: Bogic Vujosevic, MVP-ul rundei a 22-a! Cum arată clasamentul

Bogic Vujosevic, MVP-ul etapei a 22-a/Foto: Facebook (SCM Timișoara)
Bogic Vujosevic, MVP-ul etapei a 22-a/Foto: Facebook (SCM Timișoara)

Articol de - Publicat marti, 10 martie 2026 12:45 / Actualizat marti, 10 martie 2026 12:47

După pauza destinată meciurilor echipelor naționale, Liga Națională de Baschet Masculin (LNBM) s-a reluat cu 7 partide din etapa a 22-a. CSM Oradea și CSO Voluntari luptă pentru prima poziție, în timp ce CS Dinamo București a urcat pe podiumul competiției.

La finalul lunii februarie și începutul lunii martie, naționala masculină de baschet a României a disputat o dublă-manșă cu Portugalia, în preliminariile Campionatului Mondial din 2027. Tricolorii au fost învinși în deplasare, la Coimbra, dar și-au luat revanșa acasă, la Pitești, și păstrează șanse de calificare în faza următoare a preliminariilor.

Etapă fără surprize în LNBM: favoritele și-au respectat statutul

Între timp, jucătorii de la națională s-au întors la echipele de club și s-au desfășurat cele 7 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Naționale. Runda a fost lipsită de surprize, favoritele reușind să se impună.

CSM Oradea a trecut peste înfrângerea din finala Cupei României și, după 3 sferturi complicate cu FC Argeș Basketball, a preluat inițiativa și s-a impus cu 97-83, rămânând gruparea cu cele mai puține înfrângeri din campionat.

Cu o zi înainte, CSO Voluntari a avut mari emoții pe terenul lui CSM Petrolul Ploiești. Ilfovenii au câștigat la o singură posesie, 97-94, profitând de jocul excelent al lui Kodi Justice: 17 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive.

Bogic Vujosevic, liderul lui SCM Timișoara, și-a continuat evoluțiile grozave de la naționala Austriei și a adunat 27 de puncte și +30 la eficiență, ajutându-și echipa să câștige contra lui CSM Galați: 87-75. Așadar, baschetbalistul de 33 de ani este MVP-ul rundei.

CSA Steaua București a pierdut, CS Dinamo București a câștigat și a urcat pe podium

CS Vâlcea 1924, grupare care s-a întărit în această pauză aducându-l în România pe Bryn Forbes, fost campion în NBA, a învins-o pe CSM Corona Brașov cu 94-85, chiar dacă fostul jucător al lui San Antonio Spurs și Milwaukee Bucks nu a impresionat.

Dacă CSA Steaua București a pierdut acasă în fața lui CSU Sibiu (75-80), în schimb CS Dinamo București a câștigat la 15 puncte împotriva lui CSM Târgu Mureș (103-88) și a urcat pe locul al treilea în LNBM.

„Dulăii” au avut 6 jucători în cu minim 10 puncte: Derrick Marks (19 puncte), Ousmane Drame (16 puncte), Nandor Kuti (15 puncte), Vyacheslav Bobrov (15 puncte), Ștefan Grasu (12 puncte) și Marcus Lewis (12 puncte).

Rezultatele rundei a 22-a a Ligii Naționale

  • CSM Petrolul Ploiești vs. CSO Voluntari: 94-97

  • CSM Galați vs. SCM Timișoara: 75-87

  • CSM CSU Oradea vs. FC Argeș Basketball: 97-83

  • CS Vâlcea 1924 vs. CSM Corona Brașov: 94-85

  • CSM Târgu Jiu vs. SCM U Craiova: 65-101

  • CSA Steaua Sharks București vs. CSU Sibiu: 75-80

  • CS Dinamo București vs. CSM Târgu Mureș: 103-88

Clasamentul LNBM

Liga Națională s-a reluat după meciurile „Vulturilor”: Bogic Vujosevic, MVP-ul rundei a 22-a! Cum arată clasamentul
Clasamentul Ligii Naționale, după 22 de runde/Foto: captură frbaschet.ro

Programul etapei a 23-a a Ligii Naționale

  • Sâmbătă, 14 martie

    • CS Rapid București vs. CSM CSU Oradea

    • CSM Corona Brașov vs. CSO Voluntari

    • CSM Târgu Mureș vs. CSM Galați – ora 18:00

    • SCM Timișoara vs. CSM Târgu Jiu – ora 19:00

    • FC Argeș Basketball vs. CS Vâlcea 1924 – ora 19:00

  • Duminică, 15 martie

    • CSU Sibiu vs. CS Dinamo București – ora 17:30

  • Luni, 16 martie

    • CSA Steaua București vs. CSM Petrolul Ploiești – ora 19:00

Citește și:
Ce păcat! Ionuț Radu a gafat în minutele de final în fața lui Endrick, spre bucuria brazilianului împrumutat de Real Madrid
Europa League
Ce păcat! Ionuț Radu a gafat în minutele de final în fața lui Endrick, spre bucuria brazilianului împrumutat de Real Madrid
S-a aflat adevăratul motiv pentru care Mihai Pintilii a demisionat de la FCSB: „Asta mi-a zis”
Superliga
S-a aflat adevăratul motiv pentru care Mihai Pintilii a demisionat de la FCSB: „Asta mi-a zis”
Scene absolut sălbatice pe un teren de fotbal din România: „Dă-i bă! Nu-l lăsa!”
Liga 4
Scene absolut sălbatice pe un teren de fotbal din România: „Dă-i bă! Nu-l lăsa!”
După despărțirea de Alisha Lehmann, fotbalistul s-a cuplat cu o tânără de 19 ani, fiica unui fost jucător
Stiri extrasport
După despărțirea de Alisha Lehmann, fotbalistul s-a cuplat cu o tânără de 19 ani, fiica unui fost jucător
Retailer gigant intră în România după 2 ani de pregătire
Profit.ro
Retailer gigant intră în România după 2 ani de pregătire
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu mi-am dat seama cât e de scurtă sau transparentă” » Eugenie Bouchard a venit la evenimentul de la Indian Wells cu o rochie pe care nu o probase

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează