FOTBAL  »  Superliga  »  ANIVERSARE

EXCLUSIV Ladislau Boloni la 73 de ani » Apelul Gazetei l-a găsit la Târgu Mureș: „Echipa națională? Altceva nu poți spune”

Ladislau Boloni
Ladislau Boloni

Articol de - Publicat miercuri, 11 martie 2026 17:04 / Actualizat miercuri, 11 martie 2026 17:12

În ziua în care a împlinit vârsta de 73 de ani, Ladislau Boloni a acceptat un dialog cu GSP.ro. Reputatul antrenor s-a pronunțat pe seama fotbalului actual și a echipei naționale de fotbal, pe care o așteaptă un duel crucial pe 26 martie, în Turcia, pentru calificarea la Campionatul Mondial.

Astăzi, Ladislau Boloni sărbătorește aniversarea vârstei de 73 de ani. Fost mare antrenor, Boloni a ieșit din circuit în urmă cu doi ani, după 30 de ani de antrenorat. Apelul Gazetei l-a găsit acasă, la Târgu Mureș.

Ladislau Boloni împlinește astăzi 73 de ani: despre fotbalul actual și echipa națională

- La mulți ani cu sănătate! Ce faceți, sunteți bine, totul în regulă?
- Mulțumesc! Mulțumesc că v-ați amintit de mine. Niciodată nu este totul în regulă (n.r. - râde), dar mulțumesc, suntem bine, la Târgu Mureș. E frumos acum, vremea frumoasă, soare.

- Cum diferă fotbalul de astăzi față de cel de acum... 10 ani, să spunem?
- Nu am mai văzut multe meciuri, așa că nu pot să mă... să mă pronunț. Dar oricum, pot să vă zic despre fotbalul acela dinaintea mea și în perioada mea și puțin după: parcă era de altă calitate. Parcă... dar nu parcă, sigur era de altă calitate.

- Care ar fi principala diferență, primul lucru care iese în evidență?
- Păi am văzut echipe, să spun așa, mai modeste aici de când sunt aici. Eram obișnuit, o bună perioadă cât am jucat în România, cu echipe care aveau mult mai multe valori decât astăzi. Nu poți să compari Craiova sau Dinamo sau Sportul Studențesc sau Steaua, chiar și Clujul... Erau mai multe echipe pentru că erau mai multe valori.

- Spuneți că nu ați rămas la fel de ancorat la ce se joacă acum la noi în campionat?
- Am urmărit, dar de când sunt eu aici, nu am putut să văd prea multe meciuri pe viu.

- V-am văzut de curând la ASA, la un meci în Liga a 2-a.
- Da, aici e la mine acasă și e mai ușor. Dar să mă duc să mă uit la un meci la București, pe viu vorbesc, e mai complicat. Sigur, și televiziunea joacă un rol important și util, dar mie îmi place să văd meciurile pe viu.

- Două chestiuni mai adresez, la modul general. Unu la mână, dacă sunteți de acord cu opinia unanimă că Universitatea Craiova ar avea prima șansă la campionat?
- Nu cunosc așa de bine. Văd că diferența de puncte nu e chiar așa de mare, la un pas greșit lucrurile se pot complica. Iar acolo în față sunt și clujenii și craiovenii și Rapidul... E interesant și va fi interesant până la sfârșit.

- Și un mesaj pentru echipa națională, pentru că urmează meciul de totul sau nimic privind calificarea la Campionatul Mondial?
- Mult succes, mult curaj! Bineînțeles că numai asta poți să spui despre echipa națională, numai încurajări.

- Ne imaginăm cum va fi la Istanbul, și atmosfera...
- Nu suporterii joacă. Aceiași suporteri au fost acum 30-40 de ani. Poate am făcut prea mulți pași înapoi, dar fără să jignesc echipa națională a Turciei... Turcia pe vremea mea, chiar și după, nu era un adversar de care România nu putea trece. Nu-mi amintesc... Poate că au fost, dar nu-mi amintesc să fi pierdut contra lor.

- Deci priviți cu o doză de optimism meciul.
- Realism. Vă mulțumesc încă o dată pentru urări!

CV Ladislau Boloni:

Ca jucător, Boloni a fost o legendă la ASA Târgu Mureș, pe care a reprezentat-o în 14 sezoane, înainte să treacă la Steaua.

A făcut parte din marea echipă a Stelei, cea care a cucerit Cupa Campionilor în 1986 și Supercupa Europei un an mai târziu, și a câștigat campionatul în toți anii petrecuți la București, 1984-1988. În ultimii ani ai carierei de fotbalist a jucat în Belgia și Franța. S-a retras în 1992.

În meseria de antrenor a debutat în iulie 1994, la vârsta de 41 de ani. A activat fără întrerupere vreme de 12 ani, pentru ca în toamna lui 2006, după ce s-a despărțit de AS Monaco, să ia prima lui pauză din circuit. A stat pe bară aproape 8 luni, apoi a acceptat prima provocare în zona Asiei.

A cucerit titlul, Cupa și Supercupa Portugaliei cu Sporting CP, campionatul și supercupa Belgiei cu Standard și cupa Golfului cu Al Jazeera. A fost și selecționer al României între iulie 2000 și iunie 2001.

A activat cel mai recent la Metz, în Franța, până în vara lui 2024.

Citește și:
„Cea mai frumoasă fată din lume”, fiica fostului internațional din Premier League, s-a logodit la 20 de ani de la fotografia-eveniment
Stiri extrasport
„Cea mai frumoasă fată din lume”, fiica fostului internațional din Premier League, s-a logodit la 20 de ani de la fotografia-eveniment
FCSB a ales stadionul pe care vrea să joace barajul de Conference: „Jucătorilor nu le place”
Superliga
FCSB a ales stadionul pe care vrea să joace barajul de Conference: „Jucătorilor nu le place”
Thierry Henry, fascinat de puștiul-minune din seara de UCL: „Nici nu știu să îi pronunț numele, dar ce meci a făcut!”
Liga Campionilor
Thierry Henry, fascinat de puștiul-minune din seara de UCL: „Nici nu știu să îi pronunț numele, dar ce meci a făcut!”
Prima lovitură pentru Rădoi! „S-a rupt” la antrenamentul cu Mirel și lipsește 4 săptămâni de la FCSB
Superliga
Prima lovitură pentru Rădoi! „S-a rupt” la antrenamentul cu Mirel și lipsește 4 săptămâni de la FCSB
Retailer gigant intră în România după 2 ani de pregătire
Profit.ro
Retailer gigant intră în România după 2 ani de pregătire
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu mi-am dat seama cât e de scurtă sau transparentă” » Eugenie Bouchard a venit la evenimentul de la Indian Wells cu o rochie pe care nu o probase

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (1)
Stelistconvins
Stelistconvins  •  11 Martie 2026, 23:49

Cred ca el ar fi fost cea mai buna opțiune ca antrenor pentru echipa României.Dar va fi greu de convins a mai fost în discuții care nu s_au concretizat.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează