FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - RAPID

VIDEO + FOTO CFR Cluj - Rapid 3-2 » Otele, Sava și geaca-talisman. Dan Petrescu a câștigat norocos 3 puncte imense la revenirea în Gruia

Articol de , - Publicat duminica, 05 mai 2024 23:30 / Actualizat duminica, 05 mai 2024 23:42

CFR Cluj a câștigat cu Rapid, scor 3-2, în etapa #8 din play-off-ul Superligii. Dan Petrescu a revenit cu victorie pe banca ardelenilor.

A cincea partidă între CFR Cluj și Rapid din acest sezon a adus doar puțin peste 6.000 de spectatori la stadion în duminica Paștelui. Deși meciul era unul cu miză mare pentru gazde.

Șumudică și-a ales echipa: „În seara asta semnez, dacă vreau. Mai stau până miercuri”
OFERTĂ

Cronică de Ionuț Iordache, după CFR Cluj - Rapid 3-2

Clujenii speră la locul 2, cel care garantează prezența în preliminariile Conference League. Și pentru a fi siguri că nu ratează obiectivul au forțat revenirea lui Dan Petrescu, cel care și-ar fi dorit o scurtă vacanță după eșecul din Coreea de Sud.

După 340 de zile de la ultimul său meci pe banca vișiniilor din Cluj, „Bursucul” a părut neobișnuit de calm în startul partidei.

A salutat publicul, a luat un pic de iarbă drept talisman și a urmărit meciul în picioare, fără să se agite, așa cum o făcea în trecut.

Doar că fostul său elev din sezonul trecut, Ermal Krasniqi, l-a pierdut pe drum pe Camora și a înscris cu un șut de la 18 metri. Kosovarul nu a uitat că Petrescu a fost cel care l-a dorit la Cluj și nu s-a bucurat excesiv la gol și s-a dus să-și salute mentorul la pauză.

Pe Petrescu l-a luat frigul instant și și-a pus geaca norocoasă de iarnă, deși afară erau 17 grade.

CFR Cluj - Rapid/ foto:  Raed Krishan (GSP)
Dan Petrescu/ foto: Raed Krishan (GSP)
+37 FOTO

Coincidență sau nu, clujenii au revenit rapid în joc. Otele a centrat de lângă Braun, iar Bîrligea a marcat primul său gol cu capul din acest sezon (20). L-a ajutat și apatia lui Paul Iacob, titularizat de Lobonț în ciuda scandalului iscat de fundaș la finalul meciului cu U Craiova.

Otele, omul primei reprize în CFR Cluj - Rapid

Calmul tehnicianului clujean s-a încheiat în minutul 26, când Tachtsidis a văzut un cartonaș galben și Petrescu a intrat în primul clinci verbal cu arbitrul de rezervă. Peste alte 4 minute, grecul supărat pe Mutu l-a găsit liber pe Otele în careu, iar nigerianul a înscris al 15-lea său gol în acest campionat.

Rapidiștii nu au avut nicio reacție și tot CFR putea înscrie, dar Muhar a trimis defectuos în prelungirile primei reprize din poziție excelentă.

Cei doi antrenori nu au schimbat nimic la pauză. Și dacă Petrescu nu avea de ce să o facă, Lobonț ar fi trebuit să-l scoată pe Braun, aflat într-o zi oribilă în fața fostei echipe.

Rrahmani a ratat șansa să-l ajungă pe Coman

CFR Cluj - Rapid, 5.05.2024/ foto: Raed Krishan (GSP)
+24 FOTO

Neamțul l-a lăsat din nou liber pe Otele, iar golgheterul Clujului a marcat la vinclu. Lobby s-a trezit imediat și a făcut 3 modificări. Au ieșit Braun, Emmers și Papeau și au intrat Borza, Oaidă și Burmaz, iar ultimul a readus speranțele în rândul giuleștenilor cu o execuție fabuloasă din lovitură liberă (60).

Și ar fi putut egala, dacă Rrahmani nu rata penalty-ul dictat de Marian Barbu, după ce a fost atenționat din camera VAR. Sau prin același Burmaz, care a ratat incredibil din 6 metri. Spiritele s-au încins pe final, CFR a terminat înghesuită în propriul careu, dar a câștigat 3 puncte imense pentru Europa.

Rapid a ajuns la a șaptea înfrângere în play-off și așteaptă meciul cu FCSB, singurul adversar în fața căreia arată mereu ca o echipă mare. Și venirea lui Mircea Lucescu, ultima dorință a finanțatorului Șucu.

FINAL » CFR Cluj - Rapid 3-2

+37 FOTO

Echipele de start la CFR Cluj - Rapid:

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, Kresic, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Abeid, M. Ilie, Ajeti, Aussi, R. Filip, Fica, Avonou, Serebe, P. Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Rapid: Ungureanu - Braun, Săpunaru, Iacob, Onea - Emmers, Kait, Papeau - Krasniqi, Rrahmani, Petrila
Rezerve: Drăghia, Dr. Grogore, Borza, Bădescu, Cepoi, Oaidă, El Sawy, Funsho, Cîrjan, Hasani, Burmaz, G. Gheorghe
Antrenor: Bogdan Lobonț

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”, Cluj-Napoca
Arbitru: Marian Barbu / Asistenți: Vasile Marinescu și Ferencz Tunyogi
Arbitru VAR: Iulian Dima / Arbitru AVAR: Stelian Slabu

UPDATE VIDEO ora 21:30. Dan Petrescu, aplaudat la revenirea în Gruia

UPDATE ora 20:40. Mesaj de la galeria Rapidului

Galeria Rapidului a boicotat meciul cu CFR Cluj și nu a făcut deplasarea în Gruia. A transmis însă un mesaj, prin intermediul a două persoane care au pus o pânză pe gard în peluza destinată rapidiștilor. „Nu ne meritați”, e mesajul transmis de suporterii Rapidului.

UPDATE ora 20:30. 200 de fani sunt la meci

CFR Cluj - Rapid, imagini premergătoare meciului/ foto: Ionuț Iordache (GSP)
+18 FOTO

Cu o oră înainte de startul partidei, aproximativ 200 de suporteri au ajuns pe stadion.

UPDATE. Dan Șucu, alături de fiul lui la meci

Dan Șucu, înainte de CFR Cluj - Rapid/ foto: Ionuț Iordache (GSP)
+5 FOTO

UPDATE ora 20:00. Jucătorii au ieșit să inspecteze terenul

+18 FOTO

Cu o oră și jumătate înainte de meci, jucătorii celor două echipe au ieșit pe gazon. Ei s-au întreținut minute bune și au uitat de rivalitate.

UPDATE VIDEO. Autocarul CFR-ului, fără Dan Petrescu, a ajuns la stadion

Și jucătorii de la CFR Cluj au ajuns la stadion, dar nu au fost însoțiți de Dan Petrescu. Noul antrenor a ajuns mai devreme decât elevii lui pe arena din Gruia.

UPDATE VIDEO. Autocarul Rapidului a ajuns la stadion

Cele mai interesante informații și statistici înainte de CFR Cluj - Rapid:

• Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 45 de ori, de 15 ori s-au impus clujenii, de 21 de ori au câştigat bucureştenii, iar alte nouă partide s-au terminat la egalitate.
  • Palmares cu CFR gazdă: 22 de jocuri - 10 victorii CFR Cluj - 6 remize - 6 succese Rapid.
  • Întâia dispută a avut loc pe 19 noiembrie 1947, CFR Bucureşti-Ferar 5-1 (B. Marian, I. Lungu - dublă, Filotti, Comşa / Ferenczi 60).
  • Rapidul i-a administrat adversarei de astăzi cea mai severă înfrângere în campionat. Se întâmpla în martie 1949, CFR Bucureşti - CFR Cluj 12-2, titlul cronicii din „Sportul popular" fiind unul sugestiv: „ N'AU MAI AJUNS CIFRELE LA TABELĂ...". Totodată, acest rezultat a însemnat şi cea mai clară victorie din istoria bucureştenilor pe prima scenă. 4 din cele 12 reuşite au purtat semnătura lui Bazil Marian, iar alte 3 au fost izbutite de Zavoda I. La finele stagiunii 1948/1949, Rapid termina pe 2, în timp ce CFR lua drumul B-ului, de unde avea să revină în 1969.
  • 7 aprilie 2012, CFR Cluj-Rapid 0-5, cea mai severă înfrângere suferită de gruparea din Gruia „acasă" în campionat.
  • Cea mai recentă confruntare directă din Superligă: 6 aprilie 2024, Rapid-CFR Cluj 1-4, goluri înscrise de Albion Rrahmani, respectiv Daniel Bîrligea - triplă şi Cristian Manea.
  • Partida va consemna şi revenirea lui Dan Petrescu pe banca tehnică a grupării ardelene, nimeni altul decât antrenorul care a contribuit la câştigarea ultimelor cinci titluri din vitrina CFR-ului. De reamintit că, a debutat ca principal în Superligă chiar la Rapid, în urmă cu 20 de ani, pe 12 martie 2004, în victoria bifată de giuleşteni cu FC Oradea, scor 2-1.

VIDEO. Dan Petrescu explică de ce s-a întors acum la CFR Cluj: „Dacă nu acceptam, trebuia să vină alt antrenor”

„De ce m-am întors? Sunt mai multe motive. La început, în Coreea eram fericit. Dar când nu mai erau rezultate, am spus că trebuie o schimbare pentru echipă. Am avut o experiență unică în Coreea, fiindcă organizare, respect și disciplină ca acolo mai rar am văzut.

Când am devenit liber, primul telefon a venit din partea patronului de la CFR. I-am zis că accept fără nicio problemă, dar am nevoie de o pauză. Nici nu cunosc prea bine campionatul, nici nu știu prea multe despre ce s-a întâmplat la CFR Cluj. Voiam o pauză mai lungă.

Inițial contractul era semnat de la 1 iunie, urma să iau echipa de la zero. Dar am mai primit un alt telefon, pentru că la CFR Cluj nu mai era antrenor cu licență Pro. A expirat mandatul lui Dican și CFR avea nevoie de licență. Dacă nu veneam eu, trebuia să vină un alt antrenor pentru o lună. Și cred că era ciudat. Mi-am dat seama că nu ar fi bine. Și dacă m-a și rugat patronul, nu puteam refuza”, a explicat Petrescu.

VIDEO. Bogdan Lobonț, înaintea partidei cu CFR Cluj: „Totul depinde de noi”

Surpriză! Adevăratul motiv pentru care Dan Șucu s-a întâlnit cu Marius Șumudică » Ce i-a cerut patronul