INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FINALĂ

Omul lui Ceferin arbitrează finala Champions League dintre Real Madrid și Dortmund

Slavko Vincic (44 de ani), arbitru sloven, a fost delegat la finala Champions League dintre Real Madrid și Borussia Dortmund, care se va disputa pe 1 iunie, de la ora 22:00/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 13 mai 2024 17:32 / Actualizat luni, 13 mai 2024 18:49

Slavko Vincic (44 de ani), arbitru sloven, a fost delegat la finala Champions League dintre Real Madrid și Borussia Dortmund, care se va disputa pe 1 iunie, de la ora 22:00.

Aleksander Ceferin, președintele sloven de la UEFA, pune cireașa pe tort în cel privește pe arbitrul promovat intens de el în ultimii ani: l-a delegat pe Slavko Vincic la finala Champions League din acest sezon, care se va juca pe Wembley.

Istvan Kovacs va arbitra finala Europa League » Veste mare pentru arbitrul român
DELEGARE

Slavko Vincic arbitrează Dortmund - Real Madrid, finala Champions League

Asistenții lui Vincic sunt Tomaž Klančnik și Andraž Kovačič, ambii din Slovenia. Al patrulea oficial e Francois Letexier (Franța), iar în camera VAR vor fi tot doi sloveni: Nejc Kajtazović și Rade Obrenović

Vincic nu a arbitrat-o pe Real Madrid în ultimele 4 sezoane de Champions League, în timp ce Borussiei Dortmund i-a purtat noroc în actuala stagiune.

Slovenul a fost la centru la meciul nemților cu Ateltico Madrid, scor 4-2, în „sferturile” Ligii. Borussia s-a calificat atunci în semifinale.

Vincic mai are o finală europeană în carieră. A arbitrat în 2022 finala Europa League câștigată de Frankfurt cu Rangers la penalty-uri.

Slavko Vincic/ foto Imago Images

Istvan Kovacs va arbitra finala Europa League

Istvan Kovacs (39 de ani) a fost delegat la finala Europa League dintre Bayer Leverkusen și Atalanta, care va avea loc pe 22 mai, la Dublin. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Pro Arena.

După ce în 2022 a arbitrat prima finală Conference League din istorie, câștigată de Roma cu Feyenoord, 1-0, Kovacs a primit acum o nouă delegare într-o finală europeană. Însă a trecut la nivelul superior, va fi la centru la finala Europa League.

Vasile Marinescu și Ovidiu Artene sunt asistenții lui Kovacs, iar Cătălin Popa-asistent VAR. Astfel, sezonul de vis pentru Istvan Kovacs continuă. Cel mai bine cotat arbitru român va oficia la EURO 2024, după ce a primit meciuri importante în cupele europene în acest sezon.

Rotaru a anunțat prima mutare la Craiova: „A semnat pe 3 ani. Mai avea două oferte din România”

Mihaela Buzărnescu, fără rezerve la Open GSP: „O singură colegă mi-a dat un mesaj, în tenis trebuie să te păzești de dezamăgiri”

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”