INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN

FOTO S-a terminat meciul, începe scandalul! Bayern acuză faza din prelungiri: arbitrul asistent NU a respectat procedura » Specialistul Marca: „Gol anulat ERONAT!”

„Centralul” polonez Szymon Marciniak a avut de luat două decizie majore în semifinala Real Madrid - Bayern, câștigată de gazde cu 2-1. +42   FOTO

Articol de - Publicat joi, 09 mai 2024 00:20 / Actualizat joi, 09 mai 2024 01:46

„Centralul” polonez Szymon Marciniak a avut de luat două decizii majore în semifinala Real Madrid - Bayern, câștigată de gazde cu 2-1. Cea din prelungiri, golul anulat lui De Ligt, a fost precedată de o greșeală a asistentului.

• Real Madrid - Borussia Dortmund este finala Ligii Campionilor 2024. Duelul va avea loc pe 1 iunie, pe Wembley.

Tuchel a transformat ghinionul accidentării lui Gnabry într-o oportunitate de calificare. Davies, cel care a intrat în locul extremei din Germania, a deschis scorul pe „Bernabeu”, un șut imparabil la colțul lung. Era minutul 68.

UEFA, păcălită în timpul meciului Real Madrid - Bayern Munchen! Sute de mii de oameni au putut urmări meciul ilegal
Real Madrid - Bayern Munchen

Marciniak, decizie curajoasă în semifinala Real Madrid - Bayern Munchen

Real Madrid a răspuns cu furie. S-a aruncat în atac, iar în minutul 71 a trimis mingea în plasa porții lui Neuer. „Centralul” Szymon Marciniak a validat inițial reușita, dar bavarezii au protestat vehement.

Au cerut un fault comis de Nacho asupra lui Kimmich. Căpitanul Realului și-a împins vizibil adversarul, cu ambele brațe la nivelul feței. Kimmich a căzut, iar Nacho, rămas nemarcat, a avut un rol în acțiunea golului. A deviat balonul.

Tomasz Kwiatkowski, din camera VAR, i-a atras atenția lui Marciniak. Polonezul a mers la monitorul montat pe marginea terenului și a avut nevoie doar de câteva secunde pentru a se lămuri. A anulat reușita pentru fault în atac.

Iureș în prelungiri pe „Bernabeu”

Minutele de prelungire au adus un nou motiv de nemulțumire. De această dată, Bayern, condusă cu 2-1, a acuzat. O pasă lungă l-a căutat pe Mazraoui la marginea careului advers. Mingea nu a fost jucată fotbalistul lui Bayern, fiind deviată cu capul de un apărător al Realului. Balonul a ajuns la De Ligt. Înainte ca fundașul olandez să trimită spre poarta lui Lunin, „centralul” Marciniak a fluierat o poziție de ofsaid.

Asistentul indică ofsaid la Mazraoui (indicat cu săgeata)

Arbitrul asistent Tomasz Listkiewicz s-a grăbit și a ridicat fanionul înainte ca faza să se termine. O greșeală procedurală, mai ales că poziția lui Mazraoui este una la limită! Nu e clar dacă a fost în afara jocului. Conform recomandărilor valabile de la introducerea sistemului VAR, tușierii trebuie să aștepte înainte de a semnala o posibilă neregulă.

Tuchel și banca lui Bayern au făcut scandal, considerând că au fost nedreptățiți. De Ligt trimisese mingea în poartă. Asta și pentru că Lunin și coechipierii s-au oprit la fluierul lui Marciniak.

Verdictul specialistului: „Gol anulat eronat”

Pavel Fernandez, specialistul celor de la Marca în arbitraj, spune că golul lui De Ligt trebuia validat: „A fost anulat eronat. De Ligt e în ofsaid în momentul pase, dar nu participă la joc. Mingea ajunge la Mazraoui. Între timp, De Ligt ajunge într-o poziție regulamentară. Marciniak a fluierat înainte ca mingea să ajungă în plasă, de asta n-a putut interveni VAR-ul”.

Am rămas surprins că la nivelul ăsta au făcut o eroare atât de mare. Decizia în sine e greu de spus, sunt câțiva centimetri. E vorba de nerespectarea protocolului. Arbitrul asistent trebuie să aștepte terminarea fazei, lăsându-le celor din camera VAR șansa de a interveni. A fost o dublă greșeală. Una a asistentului, dar și a lui Marciniak. Inclusiv el putea să aștepte terminarea fazei. Această decizie pune o pată neagră pe arbitraj
- Marius Avram, la „Fotbal European” de la Digi Sport

FOTO. Real Madrid, clubul miracolelor! Imagini FABULOASE: starurile lui Ancelotti au urcat în peluză după meci, scene dezlănțuite pe „Bernabeu” » 40 de fotografii pentru istorie

Real Madrid s-a calificat în finala UCL, iar pe „Santiago Bernabeu” a început sărbătoarea / Sursă foto: Imago Images
+38 FOTO

Fiorentina, trei bare și un gol, din penalty, pentru a doua finală consecutivă de Conference
Club Brugge - Fiorentina 1-1
Xabi Alonso îl vrea la Leverkusen pe fostul fotbalist din Superliga! Negocierile au început