INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN

FOTO Lovitură pentru Bayern Munchen în semifinala cu Real Madrid! S-a accidentat și a fost schimbat în prima repriză

Serge Gnabry s-a accidentat în Real Madrid - Bayern Munchen, foto: Getty Images

Articol de - Publicat miercuri, 08 mai 2024 22:36 / Actualizat miercuri, 08 mai 2024 23:56

Bayern Munchen a primit o veste proastă în returul semifinalei Ligii Campionilor cu Real Madrid. Serge Gnabry (28 de ani), atacantul titularizat de Thomas Tuchel (50 de ani), s-a accidentat și a fost înlocuit în prima repriză.

Tehnicianul oaspeților are bătăi mari de cap în meciul de pe „Santiago Bernabeu” cu Real Madrid. Gnabry s-a accidentat din nou și a fost înlocuit în minutul 27 de Alphonso Davies (23 de ani).

UEFA, păcălită în timpul meciului Real Madrid - Bayern Munchen! Sute de mii de oameni au putut urmări meciul ilegal
Real Madrid - Bayern Munchen

FOTO. Serge Gnabry s-a accidentat în Real Madrid - Bayern Munchen

+2 FOTO

Deși nu a intrat într-un contact cu vreun adversar de la Real Madrid, Gnabry a acuzat o accidentare în minutul 26 al partidei. El s-a prăbușit pe teren, vizibil afectat de acest eveniment. A făcut semn că nu mai poate continua partida și a fost înlocuit de Alphonso Davies, o schimbare defensivă efectuată de Thomas Tuchel.

Gnabry a înscris pentru Bayern Munchen în turul „sferturilor” Ligii Campionilor, atunci când bavarezii au remizat pe terenul lui Arsenal, fosta sa echipă, scor 2-2. Gnabry a mai suferit o accidentare musculară chiar după acel meci și a lipsit 4 meciuri, cu Koln, Union Berlin și Frankfurt, precum și returul cu „tunarii”.

A revenit pe teren în turul semifinalei cu Real Madrid, atunci când a evoluat în ultimele 11 minute și a fost titularizat și în meciul de campionat cu Stuttgart, pierdut în deplasare, scor 1-3.

Thomas Tuchel despre Harry Kane: „Știam că vom aduce o mare personalitate”

În primul său sezon la Bayern, după transferul de la Tottenham, Harry Kane a înscris până acum nu mai puțin de 44 de goluri în 44 de partide, în toate competițiile.

O cifră extraordinară, dar care pe antrenorul Thomas Tuchel nu-l miră deloc. „Știam că vom aduce o mare personalitate în vestiar, dincolo de ceea ce presupune marcarea de goluri, gestionarea presiunii.

A fost căpitanul lui Tottenham și este căpitanul echipei naționale a Angliei. A pus pe masă tot ceea ce ne-am fi putut dori. Iar contra lui Real îl așteptăm din nou să livreze", a spus Tuchel înaintea returului cu Real, contând pentru semifinalele Ligii Campionilor.

VIDEO. Suporterii lui Bayern, spectacol înainte de returul semifinalei UCL cu Real Madrid

„Invazie” la Madrid » Mii de fani ai lui Bayern s-au dat în spectacol pe străzi
REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN
Alimentul-surpriză care l-a transformat pe Harry Kane în golgeterul Ligii Campionilor: „Tot timpul îl găsesc în bucătărie!”