SPORTURI  »  AUTO  »  I A TERMOTO GP - MARELE PREMIU AL CATALUNYEI

Julian Simon s-a bucurat cu un tur mai devreme pentru victorie şi a terminat pe 4

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 iunie 2009 00:00

Italianul Andrea Iannone a obţinut duminică primul loc în Marele Premiu de Motociclism al Cataluniei, la 125cc, după ce spaniolul Julian Simon a celebrat victoria cu un tur înainte de final, iar în cele din urmă s-a clasat pe locul 4, potrivit Reuters.

Spaniolul Simon şi italianul Iannone se luptau pentru primul loc, iar după ce Simon a trecut linia de sosire a crezut că întrecerea s-a terminat, însă mai era un tur. Iannone a trecut în viteză pe lângă el şi a câştigat în cele din urmă cursa, fiind urmat de alţi doi piloţi, iar Julian Simon s-a clasat pe poziţia a patra.

Clasamentul Marelui Premiu al Cataluniei: 1. Andrea Iannone (Italia / Aprilia); 2. Nicolas Terol (Italia / Aprilia);  3. Sergio Gadea (Spania / Aprilia); 4. Julian Simon (Spania / Aprilia); 5. Marc Marquez (Spania / KTM).

Clasamentul după 6 etape: 1. Julian Simon 84p; 2. Bradley Smith 82,5p; 3. Andrea Iannone 71,5p; 4. Sergio Gadea 59p; 5. Nicolas Terol 57,5p.

Altfel, liderul campionatului la 250cc, spaniolul Alvaro Bautista, a câştigat cursa de duminică, iar pe următoarele locuri s-au clasat japonezul Hiroshi Aoyama şi spaniolul Hector Barbera.

sursa: NewsIn