FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO - GUANGZHOU EVERGRANDE

FOTO + VIDEO Dinamo - Guangzhou Evergrande 2-0 » "Cîinii" au învins lejer echipa lui Marcelo Lippi

Articol de GSP - Publicat luni, 03 februarie 2014 00:00 / Actualizat luni, 03 februarie 2014 22:30

Dinamo a cîştigat fără prea multe probleme partida cu Guangzhou Evergrande, formaţie antrenată de Marcelo Lippi.

VIDEO cu golurile din Dinamo - Guangzhou

"Cîinii" s-au impus cu 2-0, graţie reuşitelor din primul sfert de oră ale lui George Ţucudean, care a profitat de două erori imense în defensiva chinezilor.

Este al doilea succes al lui Dinamo în această pauză de iarnă, după cel împotriva polonezilor de la Korona Kielce, scor 2-1.

***

Echipa de start: Naumovski - Bărboianu, Thicot, Asanovici, Grecu - V. Lazăr, Cioinac, C. Munteanu, C. Matei - Velici, Ţucudean

Rezerve: L. Rus, Nedelcearu, Diakhate, A. Radu, Boubacar, Elton, D. Buia, D. Rotariu, Cherchez, Bilinski

***

min. 90: FLUIER FINAL! Dinamo s-a impus, scor 2-0.

min. 86: Cea mai mare ocazie a chinezilor. Un jucător al echipei lui Lippi şutează în bară, deşi avea poarta goală în faţă

min. 82: Chinezii au pus stăpînire pe joc pe acest final de joc, fără ocazii la poarta lui Samoilă însă

min. 77: Samoilă intră în locul lui Naumovski

min. 71: Buia îi lasă locul lui Kraus

min. 70: Thicot îi lasă locul lui Nedelcearu

min. 69: Chinezii au fost la un pas de autogol, mingea a trecut puţin pe lîngă poartă

min. 67: De minute bune chinezii nu s-au mai apropiat de poarta lui Dinamo. "Cîinii" controlează partida fără prea multe probleme

min. 60: Boubacar intră în locul lui Matei, a intrat şi Cherchez

min. 59: Nici o ocazie importană în această repriză, se poate observa că Flavius Stoican a schimbat aproape toată echipa din prima repriză

min. 53: Grecu îi lasă locul lui A. Radu

min. 49: Bilinski, Diakhate, Elton, Rus şi Buia au intrat la Dinamo la pauză.

min. 46: A început repriza secundă!

min. 45: Final de repriză, Dinamo conduce 2-0.

min. 39: Posesia aparţine chinezilor în ultimele minute, Dinamo preferă să se apere şi să contraatace rapid.

min. 32: Bară Guangzhou, Naumovski nu a avut reacţie.

min. 30: Ocazie importantă a lui Guangzhou, Naumovski reţine cu dificultate.

min: 23: Chinezii au ieşit la joc după golul doi reuşit de Dinamo, dar nu pun probleme apărării "cîinilor".

min. 15: GOL DINAMO! Ţucudean reuşeşte "dubla" cu o lovitură de cap din 10 metri.

min. 14: Dinamo aproape de golul doi, Ţucudean este oprit de semnalizarea asistentului.

min. 10: Ciro Ferrara, fostul mare jucător al lui Juventus, asistă la meci şi a oferit o declaraţie exclusivă pentru GSP.RO: "Să-i transmiteţi toate cele bune lui Mutu. Sper să ia campionatul. Îmi pare rău de problemele pe care le are Chivu, a fost un mare fundaş".

min. 8: Dinamo controlează mijlocul terenului în acest debut de meci.

min. 1: GOL DINAMO! Ţucudean deschide scorul după ce a scăpat singur cu portarul chinezilor.

min. 1: A început meciul.

***

Transfer de ultimă oră în Superligă » L-au adus pe noul Compagno: cine e „tancul” de 1,98 metri!
Decizie de ultimă oră luată de UEFA » Ce se întâmplă cu FCSB și Corvinul în preliminarii
Dinamo și-a ales antrenorul pentru sezonul viitor + 5 jucători confirmați: „A dovedit curaj, dorință și suflet pus în slujba clubului”

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”