FOTBAL  »  AMICALE  »  CONCORDIA CHIAJNA

FOTO Concordia Chiajna, învinsă în amicalul cu formaţia lituaniană FK Atlantis, 1-2

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 30 ianuarie 2015 19:24

Chiajna început cu stîngul seria amicalelor din Cipru, după ce a pierdut, scor 1-2 (0-1), în faţa celor de la FK Atlantis, echipă de Europa League din Lituania.

Şumudică a mizat pe aceeaşi partitură defensivă ca în campionat, cu trei fundaşi în faţa lui Matache. Lovin a fost flancat de Maftei în dreapta şi de Lung în stînga, iar misunea de a ara benzile le-a revenit lui Bucurică şi Vagner.

Scorul a fost deschis de brazilianul Boldrin, care a înscris pentru ”verzi” în minutul 35 dintr-un penalty scos de Dina. Pînă atunci, Purece (12) şi Lovin (23), au ratat copilăreşte.

Vreme de 81 de minute, lituanienii nu au avut nici o ocazie clară de gol, însă defeniva lui Şumi s-a clătinat în minutele 82 şi 83, cînd Paniukov de la lituanieni a schimbat soarta jocului.

"Un meci foarte bun pîna în minutul 70. Amcontrolat în totalitate partida, dar ne-au trădat schimbările. A fost, în cele din urmă, un antrenament util"
Marius Şumudică, antrenor Chiajna

Concordia: Matache – Lovin, Maftei, Lung, Bucurică, Vagner – Madeira, Purece, Boldrin - Wellington, Dina
După pauză au mai evoluat: Rîmniceanu, Dragarski, Florea, Burnea, Raiciu, Muşat, Dyugerov, Răsdan, Pena şi Grigorie

FC Atlantas: Gertomonas, Baravykas, Kazlauskas, Zarskis, Bratkus, Zukauskas, Vezevicius, Maksimov, Norvilas, Baranauskas
Au mai jucat:Malinauskas, Beneta, Pazilinas, Sueikauskas, Navikas, Virsksas, Urbys,Bushimov, Kasparavicius, Krusnauskas, Paniukov, Adamonis.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”