FOTBAL  »  AMICALE  »  CSU - REVAN BAKU 0-1

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 22 ianuarie 2014 21:41

Oltenii au ratat într-o veselie în prima repriză, cu Revan Baku, scor 0-1. Curelea (15) a căutat colţul lung, dar portarul a blocat, iar Şerban n-a reuşit, apoi, să-l pună în pericol pe goal-keeperul advers. Care a prins o seară bună, trimiţînd în corner, în minutul 25, şi folha seca a lui Precup. O singură eroare au făcut elevii lui Stîngă, în minutul 27, iar nou venitul în tabăra azeră, brazilianul Thiago, a înscris cu capul, după ce-a scăpat din marcaj.

Ratări ca-n campionat

Alb-albaştrii au continuat asediul, Kitanovici (29) încercînd un şut-bombă din dreapta. Din nou portarul advers a fost pe fază. Ritm alert şi agresiv al CS Universităţii, nematerializat pe tabelă. Varga (32) a bătut o lovitură liberă, fără folos. Irimia a avut două intervenţii sigure, în poziţie de unu la unu cu azerii. Precup (39) n-a avut noroc nici de această dată în faţa goal-
keeperului roş-galbenilor, botezaţi "Galatasaray" de către Pleşan, aflat pe margine, cu probleme musculare, la fel ca Izvoranu şi Adi Ionescu.
Au înclinat terenul

Au înclinat terenul pe azeri

Cristi Ganea (46) a căutat colţul scurt, nimic nou pe tabelă. Ivan (50) şi-a arătat vîrsta, 17 ani, angajat bine de Voinea, a irosit cea mai mare oportunitate a oltenilor, închizîndu-şi unghiul şi ratînd şansa egalării. Practic, au fost minute întregi jucate doar în jumătatea adversă, doar că alb-albaştrii n-au găsit cheia care să deschidă poarta golului. Valskis (68) nu şi-a calibrat bine reluarea cu capul. Lituanianul (69) a bătut bine o lovitură liberă de la 27 de metri, mingea ducîndu-se glonţ pe lîngă butul din stînga al porţii lui Revan. Ivan (74), din voleu, n-a găsit cadrul porţii.

Şerban (78) l-a pus în evidenţă şi pe al doilea goal-keeper al azerilor.
Evoluţia CS Universităţii a adus aminte de primul amical jucat de gruparea după înfiinţare, în vară, cînd a atacat în continuu şi s-a jucat cu ocaziile, iar FC Baloteşti a învins cu 1-0.

Cum s-au mişcat transferurilor alb-albaştrilor
- Varga - a fost vivace în joc, a început în forţă, a reuşit cîteva acţiuni personale, însă a pierdut benzina pe final de repriză.
- Kitanovski - forţă, picioare puternice, era să marcheze unj supergol.
- I. Şerban - s-a angajat în meci, asumîndu-şi responsabilitatea.
- Ivan - a avut o mare oportunitate de a marca, dar, în loc să şuteze din prima, a mai încercat un dribling, fiind blocat in extremis. S-a remarcat în meci, dar nu s-a lipit la gol.
- Vătăjelu - Sigur în reacţii şi în intervenţii.
- Valskis - golgeterul ultimei ediţii a campionatului lituanian şi-a creat oportunităţi de a pune în pericol poarta adversă
- Patriche - N-a avut mult de muncă.
- Latinovici - Şomer fără voie, a atins balonul de două ori.

Stîngă: "Nu ştiu dacă am lua jucători de la FC U"

La finalul partidei, antrenorul lui CS U Craiova, Ovidiu Stîngă, s-a arătat nemulţumit de rezultat:

"Am terminat 80% dintre acţiuni cu şuturi la poartă. Aşa că sîntem nedreptăţiţi de rezultat.

Băieţii muncesc bine, sînt mulţumit de ei. Trebuie să ne gîndim că promovarea se va obţine doar pe teren.

Nu ştiu dacă am lua jucători de la FCU Craiova. O să analizăm să vedem dacă avem nevoie de cineva.

Dacian s-a integrat bine, trebuie însă să mai muncească. Avem nevoie ca automatismele să fie fixate pentru ca în primăvară să obţinem promovarea.

CS Universitatea - Revan Baku 0-1
A marcat: Thiago (27)

CS Universitatea: Brac (Irimia 31) - Kitanovici, Pătraşcu, Ljubinkovici, Velcovici - Precup - Ferfelea, Cîju, I. Şerban II - Varga, Curelea.

CS Universitatea - repriza secundă: Irimia (Latinovici 61) - Cîrjă, Patriche, Ljubinkovici, Vătăjelu - Pătraşcu - Cr. Ganea, Valskis, Ivan, Sin (I. Şerban II 66) - Voinea.