FOTBAL  »  AMICALE  »  AMICAL STEAUA - ŞAHTIOR 1-4

VIDEO şi FOTO Steaua - Şahtior 1-4 » Sud-americanii lui Lucescu au umilit rezervele roş-albaştrilor

FOTO shakhtar.com +23   FOTO
FOTO shakhtar.com

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 octombrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 11 octombrie 2013 22:25

Profitînd de pauza competiţională, Steaua a jucat o partidă amicală cu Şahtior Doneţk, în Turcia, pe care a pierdut-o, scor 1-4.

Laurenţiu Reghecampf a trimis pe teren o echipă improvizată, cei mai importanţi jucători ai Stelei fiind la naţională.

De la Şahtior nu au lipsit brazilienii, care au făcut spectacol! Douglas Costa a deschis scorul şi a stabilit scorul primei reprize, 1-0.

Alex Teixeira şi Wellington Nem, din penalty, au înscris după pauză pentru ucraineni, în timp ce Mihai Costea a micşorat diferenţa.

Scorul final a fost stabilit de argentinianul Facundo Ferreyra, care l-a învins şi el pe Niţă.

Mircea Lucescu nu a fost prezent la partidă. Antrenorul român a absentat din cauza unor probleme personale, preferînd să fie alături de soţia sa care a suferit o intervenţie chirurgicală. Tehnicianul de 68 de ani se va alătura mîine echipei.

STEAUA - ŞAHTIOR 1-4

Au marcat: M. Costea 65 / D. Costa 24, Teixeira 47, Wellington 58 pen., Ferreyra 78

ŞAHTIOR: Kanibolotskiy, Krivtsov, Chygrynskiy, Volovyk (Kobin 46), Ismaili, Fernando, Grechishkin (Teixeira 46), Costa (Wellington 46), Fred, Taison (Shinder 46), Adriano (Ferreira 46)

STEAUA: Niţă - Rîpă (Costea 46), Varela, Bratu, Pîrvulescu - Filip (Matei 46, Rîpă 75), Neagu (Ad. Popa 46) - Iancu (Kapetanos 46), Stanciu, Ad. Cristea (Tatu 46) - Piovaccari (Răduţ 46)

Arbitru: Erhan Kaya (Turcia)

Iată desfăşurarea meciului:

min 90+1: FLUIER FINAL! Steaua - Şahtior 1-4
min 87:
Şut expediat de Wellington, mingea trece peste poartă
min 83:
Şut al lui Stanciu din lovitură liberă, mingea trece peste zid, dar şi peste poartă

min 72:
Kapetanos primeşte galben pentru o simulare în careul "minerilor"
min 65: GOL STEAUA, 1-3! Mihai Costea a pătruns în careu pe partea stîngă şi a şutat la colţul lung
min 58: GOL ŞAHTIOR, 0-3! Teixeira a fost faultat în careu, iar Wellington a transformat lovitura de pedeapsă
min 50:
Au intrat la Steaua: M. Costea, Matei, Tatu, Răduţ, Popa şi Kapetanos, au ieşit Rîpă, Filip, Ad. Cristea, Piovaccari, Neagu şi Iancu
min 47: GOL ŞAHTIOR, 0-2! Teixeira şutează, mingea este deviată de un stelist şi îl păcăleşte pe Niţă
min 46: A început repriza secundă!
min 45+1: PAUZĂ!
min 45:
Ocazie mare a celor de la Şahtior! Taison scapă singur, însă şutul său trece peste poartă
min 40:
Taison a pasat pînă la Ismaili, acesta a accelerat, dar Rîpă a intervenit excelent şi a respins în corner
min 35:
Pîrvulescu şutează de la 25 de metri, portarul ucrainenilor respinge în corner
min 30:
Bratu a pierdut o minge la marginea careului, Fred intră în careu cu mingea la picior, însă Niţă iese foarte bine şi reţine
min 27:
Fred îl deschide bine pe Taison, însă acesta scapă mingea în aut deşi se afla într-o poziţie excelentă
min 24: GOL ŞAHTIOR, 0-1! Douglas Costa driblează doi stelişti, şutează la colţul lung şi Niţă nu mai poate face nimic
min 22:
Jucătorii au făcut o pauză de hidratare în Turcia fiind destul de cald, aproximativ 26 de grade
min 20:
Şut periculos al lui Rîpă, portarul "minerilor" respinge
min 16:
Şut al lui Ad. Cristea de la marginea careului, fără probleme pentru portarul lui Şahtior