FOTBAL  »  AMICALE  »  CANTONAMENT STEAUA

Steliștii capătă încredere înainte de începutul sezonului: "Acesta este principalul nostru avantaj! Nu am avut adversari slabi, am avut echipe bune"

Articol de - Publicat duminica, 10 iulie 2016 19:05

Steaua s-a impus și în al treilea amical jucat în Olanda, 1-0 împotriva rușilor de la Krîlia Sovetov Samara, iar mijlocașul Vlad Achim este de părere că Steaua se apropie de potențialul maxim.

"În prima repriză nu am avut foarte multe ocazii, n-am fost incisivi, de aia a venit golul în a doua repriză. Am făcut un joc bun, am avut posesie, am făcut presiune destul de sus. Apărarea avansată este principalul nostru avantaj. Am avut inițiativa.

Ne dorim să câștigăm fiecare meci, indiferent cum. Eu cred că ne apropiem de 100% din potențial. Nu am avut adversari slabi, am avut echipe bune, așa le-am simțit în teren, cu PAOK va fi la fel. Eu nu am avut probleme de adaptare, dar se va vedea în meciurile oficiale. Ne gândim la toate competițiile în care suntem angrenați", a declarat Achim la finalul partdei cu Krîlia.

Ultimul test pe care vicempioana îl va susţine în stagiul de pregătire din această vară va fi pe 13 iulie, cu grecii de la PAOK Salonic, revenirea în ţară fiind programată două zile mai târziu.

În precedentele amicale din Olanda, Steaua s-a impus de fiecare dată: 1-0 cu Nec Nijmegen și 3-0 cu Charleroi.