FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - BASEL

VIDEO şi FOTO Steaua - Basel 1-1 » Roş-albaştrii au fost egalaţi în ultimul minut

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 18 ianuarie 2013 23:14

Steliştii au remizat în cel de-al doilea meci amical din această iarnă, cel cu FC Basel, scor 1-1. Unicul gol al roş-albaştrilor a fost înscris cu 10 minute înainte de final de Pintilii.

Steliştii au fost egalaţi în ultimul minut, cînd Doru Bratu şi Cojocaru au greşit în lanţ şi au permis oaspeţilor să egaleze.

Acest meci a bifat şi debutul lui Rafael Cruz la Steaua. Brazilianul s-a descurcat destul de bine, deşi a fost cam timid pe fază ofensivă.

Imaginile de la finalul partidei l-au surprins pe Laurenţiu Reghecampf foarte nervos. "Nu se poate aşa ceva!", a strigat antrenorul Stelei l-a jucătorii săi.

VIDEO Click aici pentru rezumatul partidei

Următorul meci al Stelei va fi pe 21 ianuarie, cu Ferencvaros.

Echipe de start:

Steaua: Stanca - Rafael Cruz, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Adi Popa, Rusescu, Chipciu - Nikolici

FC Basel: Sommer - P. Degen, Dragovici, Schar, Park - D. Serey - D. Degen, M. Diaz, F. Frei, Stocker - Al. Frei

Comentariul live-text al partidei:

min 90+3: Fluier final!

min. 90+2: GOL FC BASEL! O centrare de pe partea dreaptă a celor de la FC Basel a fost deviată de Doru Bratu, iar apoi Cojocaru a fost surprins şi mingea a ajuns în plasă.

min. 82: Un jucător al elveţienilor scapă pe contraatac, trece de Cojocaru, dar trimite alături

min. 80: GOL STEAUA! Pintilii şutează violent la colţul scurt, portarul nu poate interveni! Roş-albaştrii conduc FC Basel, 1-0.

min. 77: Şut al elveţienilor de la marginea careului, mingea trece ouţin pe lîngă poartă

min. 75: Chipciu iese, intră Filip, Doru Bratu intră în locul lui Chiricheş

min. 70: Ritmul este impus de Steaua, care deşi a efectuat multe schimbări, controlează partida. Este adevărat că şi Basel joacă cu altă echipă

min. 65: Intră Rocha şi Costea, ies Nikolici şi Adi Popa

min. 62: Iese Latovlevici, intră Pîrvulescu. Iese Stanca, intră Cojocaru

min. 61: Pintilii trimite cu capul din 6 metri, mingea trece puţin pe lîngă poartă.

min. 59: Tănase a scăpat singur spre poarta lui Sommer, însă şutul său este respins cu vîrful degetelor de portarul celor de la FC Basel.

min. 58: Elveţienii au avut două ocazii importante, dar Stanca a respins excelent.

min. 54: Rafael Cruz a ieşit de pe teren, în locul său a intrat Valeriu Lupu

min. 49: Şut violent al elveţienilor de la mare distanţă, Stanca respinge în siguranţă.

min. 46: FC Basel a schimbat aproape toată garnitura.

min. 46: 3 schimbări a făcut Laurenţiu Reghecampf: Gardoş în locul lui Szukala, Prepeliţă în locul lui Bourceanu şi Cristi Tănase i-a luat locul lui Rusescu.

min. 46: A început a doua repriză!

min. 46: FINAL DE REPRIZĂ!

min. 45: Şut al lui Latovlevici, deviat însă, mingea trece pe lîngă poartă, dar este corner.

min. 44: Cea mai mare ocazie a celor de la FC Basel vine în urma unei lovituri libere, însă mingea a trecut destul de mult peste poartă.

min. 39: Szukala trimite cu capul, Sommer are o intervenţie excelentă şi respinge peste poartă.

min. 37: Mare ratare a lui Alexandru Chipciu. Singur cu portarul, mijlocaşul ofensiv al Stelei a şutat pe lîngă poartă.

min. 35: Rafael Cruz a avut o evoluţie destul de sigură în această repriză. Nici nu s-a remarcat, însă mingile pe care le-a jucat au fost rezolvate.

min. 33: Foarte mulţi nervi atît în teren, cît şi pe băncile de rezerve. Intrările elveţienilor sînt foarte dure.

min. 30: Steaua nu a avut nici o ocazie importantă în prima jumătate de oră.

min. 25: Nici un şut periculos la cele două părţi. Partida este destul de slabă

min. 20: Sîntem aproape de jumătatea primei reprize, nici o ocazie importantă la cele două porţi. Steaua nu poate desface poarta adversă.

min. 16: Steaua face pressing agresiv, însă nu a reuşit pînă acum să pună probleme porţii adverse.

min . 10: Al doilea corner pentru Steaua, Bourcenau execută, Szukala trece la mică distanţă de minge. Steaua a început să pună stăpînire pe mijlocul terenului.

min. 8: Centrare a lui Bourceanu din corner, mingea trece peste careul elveţienilor. Se joacă foarte dur. Degen vede cartonaş galben pentru un fault la Chipciu

min. 5: Nici o ocazie importantă în aceste prime minute de joc.

min. 1: A început partida!