FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  CUPA LIGII

CSMS Iaşi învinge Tîrgu Mureş şi aşteaptă meciul din "optimi" cu CFR Cluj

Articol de - Publicat miercuri, 16 iulie 2014 00:00 / Actualizat marti, 16 septembrie 2014 18:17

CSMS Iaşi a învins-o fără drept de apel pe ASA Tîrgu Mureş, 2-0, în preliminariile Cupei Ligii şi va merge în optimile de finală unde o va întîlni pe CFR Cluj.Prima repriză a fost dominată în totalitate de elevii lui Marius Lăcătuş, iar primul semnal de alarmă a fost dat de Liviu Mihai, în minutul 21, cînd a primit o centrare perfectă, dar a dat cu capul puţin peste poarta apărată de Viciu. Acelaşi Liviu Mihai a mai ameninţat poarta lui Viciu în alte două rînduri pînă să vină prima reuşită a partidei.

Unicul gol al primei părţi a fost înscris de Alexandru Creţu, în minutul 39, după ce a trimis cu capul o minge venită dintr-o lovitură liberă executată de Olah, iar portarul mureşenilor a privit ca un spectator cum mingea intră în plasă.

A doua parte a meciului a fost trasă la xerox cu prima repriză, iar golul înscris în sfîrşitul primei părţi le-a dat ieşenilor curajul de care aveau nevoie pentru a ataca furibund poarta apărată de Viciu. Iaşiul a fost tot timpul în atac, iar fotbaliştii de la Tîrgu Mureş au avut doar o singură tentativă de a şut, însă Ghirca a tras fără forţă, aşa cum a arătat şi echipa sa pe parcursul primelor 45 de minute

Schimbările lui Falub n-au oferit forţa ofensivă de care echipa avea nevoie echipa pentru a egala, iar cu 4 minute înainte de finalul partidei, cel mai periculos om al ieşenilor Liviu Mihai a majorat diferenţa, după ce a primit un balon în careu, care în primă fază lovise bara porţii lui Viciu.