FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  POLI TIMIȘOARA - VIITORUL 2-1

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 august 2016 17:04

Poli Timişoara a învins Viitorul cu 2-1 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii.

Vezi AICI liveTEXT/VIDEO

ACS Poli Timişoara - Viitorul 2-1 (Artean '16, Croitoru '81/Cioablă '2)

Cioablă a deschis rapid scorul pentru Viitorul, însă timişorenii au întors soarta meciului şi vor juca mai departe cu învingătoarea dintre Concordia Chiajna şi Pandurii Târgu Jiu.

În minutul 3 al meciului, Purece i-a centrat lui Cioablă, iar atacantul Viitorul a reluat în poartă cu un şut din cinci metri.

ACS Poli Timişoara a egalat în minutul 16, prin Artean, care l-a învins pe Rîmniceanu cu o lovitură de cap executată după pasa primită de Vădrariu.

Golul victoriei bănăţenilor a venit cu 10 minute înainte de final, când Croitoru a executat excelent o lovitură liberă de la 18 metri, la care Tordai a fost surprins dormind în post. În prelungiri, bănățenii au ratat două ocazii imense prin Doman.

Echipe de start:

ACS Poli Timișoara: Straton – Sorescu, Șeroni, Bocșan, Vădrariu – Artean – Bărbuț, Croitoru, Cârstocea, Vraciu – Elek
Rezerve: Smaranda – Neagu, Al. Popovici, Doman, Mailat, Friedrich, Bîrnoi
Antrenor: Ionuţ Popa

FC Viitorul: Rîmniceanu – Hodorogea, Brandan, Boli – S. Rădoi, Lopez, Casap, Purece – Cioablă, Iancu, Nimely
Rezerve: Tordai – Benzar, Țîru, Nedelcu, Chițu, Vînă, Coman
Antrenor: Gheorghe Hagi