FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  CHIAJNA - PANDURII 1-1 (D.PEN.5-4)

VIDEO Chiajna se califică în Cupa Ligii după ce s-a impus la penalty-uri în fața celor de la Pandurii. Se știu două "sferturi"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 august 2016 18:37

Concordia Chiajna a învins Pandurii la penalty-uri (5-4 d.pen.) și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii, unde va întâlni ACS Poli Timișoara.

FINAL » Concordia - Pandurii 1-1 (5-4 d.pen.)
Serediuc '13/V. Alexandru '34
*Grecu a fost eliminat în minutul 95

Vezi AICI liveTEXT/VIDEO

Concordia Chiajna a deschis scorul grație reușitei lui Serediuc, la 13 minute de la startul meciului. Mijlocașul s-a demarcat excelent în interiorul careului de 16 metri și a trimis în poartă pasa primită de pe partea dreaptă, de la Adrian Cristea.

Pandurii a replicat prin Hlistei, însă de la marginea careului expediat de mijlocașul gorjenilor a trecut puțin pe lângă poartă.

Valentin Alexandru a avut și el șansa de a egala, dar lovitura sa de cap nu a prins spațiul porții apărate de Bălgrădean. Același Alexandru nu a mai ratat în minutul 34, când a înscris cu o reluare cu capul bine plasată, după un corner executat de Munteanu.

Formația antrenată de Petre Grigoraș ar fi putut trece în avantaj după pauză, când pasa trimisă de Albu a ajuns la Munteanu, însă mijlocașul "Pandurilor", rămas în poziție de unu la unu cu Bălgrădean, a fost oprit de portarul ilfovenilor.

Cele două formații au continuat să se întreacă în ratări, iar după primele 90 de minute scorul a rămas neschimbat.

În prima repriză de prelungiri, Pandurii a rămas în zece oameni, după ce Grecu a văzut al doilea cartonaș galben pentru o intervenție dură asupra lui Albu.

La penalty-uri, Voiculeț și Ungurușan au ratat la Pandurii, în timp ce Serediuc nu a reușit să puncteze pentru Chiajna.

Au înscris de la 11 metri: Neluț Roșu (Chiajna), Pleașcă (Pandurii), Pena (Chiajna), Obodo (Pandurii), Albu (Chiajna), Bucurică (Chiajna) și Munteanu (Pandurii)
Au ratat: Voiculeț (Pandurii), Serediuc (Chiajna), Ungurușan (Pandurii)

Se știu primele două "sferturi":
FC Botoșani - Steaua
ACS Poli - Chiajna

Joi se joacă FC Voluntari - Dinamo și CFR - CS U Craiova. Învingătoarea din primul meci o va întâlni pe Astra, iar cealaltă câștigătoare a zilei o va înfrunta pe ASA.

Echipele de start:
Chiajna: Bălgrădean - Feussi, Albu, Tincu, Melinte - Ad. Cristea - Buleică, Grădinaru, Roșu, Serediuc - M. Constantinescu
Rezerve: Drăghia, Mamele, Madeira, Bucurică, Novacek, Pena, Răsdan
Antrenor: Emil Săndoi

Pandurii: Stanca - Pleașcă, Pițian, Vasilievici, Grecu - Răuță, V. Munteanu, Obodo, Hlistei - V. Alexandru, Țucudean
Rezerve: Lazăr, Ungurușan, Buijs, Voiculeț, Trifu, Herea, Pârcălabu
Antrenor: Petre Grigoraș

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”