FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  TIMIŞOARA - VOINŢA SIBIU 1-1, 4-3 (D.P)

Timişoara se califică după loviturile de la 11 metri, scor 1-1, 4-3 (d.p.)

Articol de GSP - Publicat marti, 26 octombrie 2010 00:00

Poli Timişoara a trecut cu greu, după penalty-uri, de Voinţa Sibiu. Scorul după primele 90 de minute a fost egal, 1-1, iar reprizele de prelungire s-au încheiat cu acelaşi scor. La loviturile de departajare, timişorenii s-au impus cu 4-3.

Timişoara a deschis scorul în minutul 13, prin golul înscris de Dorin Goga, iar oaspeţii au restabilit egalitatea prin Bunea, în minutul 88.

0-1 - N. Grigore execută prima lovitură de la 11 metri şi înscrie

min. 120 - Final al celei de-a doua reprize de prelungiri. Urmează loviturile de la 11 metri!

min. 117 - Helder trimite pentru Magera, care şutează pe lîngă poartă

min. 116 - Tătar este eliminat, după ce vede al doilea cartonaş galben, automat pe cel roşu.

min. 115 - Hardău obţine o lovitură liberă din marginea careului, execută Popa, pe jos, slab, mingea revine la un jucător al Voinţei care şutează, respinge Taborda

min. 113 - Lungu scapă singur cu Taborda, dar e blocat în momentul şutului

min. 111 - Nikolici e aproape să marcheze, dar de la margine se semnalizează ofsaid

min. 110 - Helder şutează pe poartă, respinge Zăvoi

min. 108 - Lovitură liberă pentru gazde, execută Tameş din marginea careului, respinge zidul sibienilor

min. 106 - A început repriza a doua a prelungirilor

min. 105 - Final al primei reprize de prelungiri

min. 104 - Burlacu trimite la Popa, acesta şutează, fără probleme pentru Taborda

min. 103 - Helder centrează pentru Nikolici, Zăvoi respinge în corner

min. 101 - Taborda plonjează senzaţional şi respinge în corner un şut al oaspeţilor

min. 100 - Sibienii ratează ocazia meciului! Lungu trmite la Popa, care întoarce un balon, Helder respinge de pe linia porţii în corner

min. 95 - Zicu e surprins în poziţie de ofsaid

min. 93 - Burlacu are o ocazie mare de a marca, trimite cu capul, dar mingea e reţinută de Taborda

min. 92 - Bourceanu este eliminat! Timişoreanul vede al doilea cartonaş galben şi, automat, pe cel roşu

min. 91 - A început prima repriză din prelungiri

min. 90+3 - Final al primelor 90 de minute. Urmează prelungiri

min. 90+3 - Nikolici faultează în atac

min. 90+2 - Zicu încearcă o "foarfecă", Zăvoi respinge cu greutate

min. 90 - De la margine se arată 3 minute de prelungire

min. 90 - Tătar vede cartonaşul galben

min. 88 - GOOOL Voinţa Sibiu! Bunea reaprinde speranţele sibienilor, marcînd din lovitură liberă, de pe partea dreaptă

min. 87 - Luchin vede un cartonaş galben

min. 85 - Helder obţine un corner, Zicu execută, Burcă loveşte slab mingea

min. 82 - Zicu trimite la Helder, dar acesta îşi prelungeşte prea mult mingea şi faza se "răceşte"

min. 79 - Beza şutează de la distanţă, pe centrul porţii, reţine Taborda

min. 76 - Schimbare la Voinţa Sibiu: iese Neguţ, intră Lungu

min. 74 - Burlacu primeşte cartonaş galben

min. 71 - Bourceanu execută o lovitură liberă, mingea trece pe lîngă poarta lui Zăvoi

min. 69 - Schimbare la Timişoara: iese Goga, intră Magera

min. 68 - Bunea vede cartonaşul galben

min. 68 - Zicu intră în careu, pasează la Sepsi, acesta întoarce din nou la Zicu, dar recuperează sibienii

min. 66 - Tameş trimite pentru Nikolici, acesta e semnalizat în poziţie de ofsaid

min. 63 - Nikolici e aproape de 2-0, după o centrare a lui Zicu, dar Zăvoi respinge

min. 62- I. Popa obţine o lovitură liberă din afara careului, execută înalt în careu, respinge Taborda

min. 57 - Schimbare la Voinţa Sibiu: iese D. Miclea, intră Hărădău

min. 56 - Bourceanu bate o lovitură liberă, Luchin reia cu capul pe lîngă poartă. Nikolici cere penalty

min.
54 - Schimbare la Timişoara: iese Curtean, intră Zicu

min. 53 - Alex Curteam se resimte după un duel

min. 52
- Popa şutează de la mare distanţă, fără probleme pentru buturile apărate de Taborda

min. 50 - Burlacu centrează pentru Bunea, acesta îl faultează pe Taborda, ieşit să reţină balonul

min. 46 - Nikolici acuză o lovitură primită de la Burlacu, lovitură liberă pentru gazde. Tameş execută în 6 metri, respinge defensiva oaspeţilor

min. 41 - Contra şutează de la distanţă, balonul trece pe lîngă poartă

min. 36 - Popa execută cornerul de pe partea stîngă, trimite mingea la colţul lung, apărarea timişoreană respinge balonul

min. 36 - Taborda scoate în corner un şut puternic al lui Miclea

min. 32 - Goga execută un corner, pînă la Curtean, acesta retrimite la Goga, dar defensiva Voinţei reuşeşte să oprească atacul gazdelor

min. 31 - Goga primeşte o pasă bună, dar şutează pe lîngă poarta sibienilor

min. 30 - Bourceanu prinde un şut foarte bun de la distanţă, respinge Zăvoi

min. 26 - Cosmin Contra îl faultează pe Popa şi vede cartonaşul galben

min. 24 - Bourceanu execută o lovitură liberă, mingea trece peste poarta Voinţei

min. 23 - D. Apostol vede cartonaşul galben pentru faultul său

min. 23 - Nikolici obţine o lovitură liberă din marginea careului, după un fault al lui D. Apostol

min. 19 - Burlacu aruncă de la margine, recuperează timişorenii

min. 13 - GOOOL Timişoara! Bourceanu iniţiază un atac, trimite la Tameş, acesta, mai departe, pentru Goga, care îl învinge pe Zăvoi cu un şut în stînga acestuia

min. 10 - Popa obţine o lovitură liberă, bat rapid sibienii, aruncă o minge în careu, Tătar întoarce balonul, şutează, dar Taborda e atent şi reţine

min. 8 -
Tameş execută un nou corner de pe stînga, iese portarul Zăvoi, reţine în primă fază, apoi scapă mingea, dar defensiva sa respinge departe de poartă şi îndepărtează pericolul

min. 7 - Timişoara obţine un corner de pe dreapta, execută Contra, mingea e reluată cu capul către poarta oaspeţilor, resping în corner sibienii

min. 6
- Contra are o intrare tare la Popa, arbitrul acordă lovitură liberă pentru oaspeţi. Se execută repede, recuperează timişorenii

min. 5 - Popa încearcă un şut de la distanţă, mingea trece mult peste poarta lui Taborda

min. 3 - Cele două formaţii pasează mult la mijlocul terenului, fără ca vreuna dintre ele să dea tonul unui atac periculos către poarta adversă