FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CS TUNARI - CSU CRAIOVA 1-1

FOTO Surpriză mare în Cupa României » Universitatea Craiova, remiză cu penultima clasată din Liga 2. Oltenii s-au salvat de la o rușine și mai mare cu un gol norocos marcat în minutul 90!

CS Tunari - CSU Craiova/ foto: Cristi Preda (GSP) +27   FOTO
CS Tunari - CSU Craiova/ foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de , , - Publicat miercuri, 27 septembrie 2023 18:09 / Actualizat miercuri, 27 septembrie 2023 18:42

Divizionara secundă CS Tunari a ținut-o în șah pe CSU Craiova, scor 1-1, în prima etapă a grupelor din Cupa României Betano.

Toate rezultatele din prima etapă a grupelor Cupei României Betano

Craiova a început tare meciul cu penultima clasată din Liga 2. Roguljic și-a încercat norocul în minutul 1, însă șutul nu a fost cadrat. Oltenii au continuat să controleze jocul, au încercat să creeze pericol prin pase la nivelul gazonului, însă au fost vizibil incomodați de suprafața de joc aflată în condiții deplorabile.

CS Tunari - Universitatea Craiova / Sursă foto: Facebook@ CS Universitatea Craiova
Gazonul de la Tunari s-a prezentat în condiții deplorabile / foto: Andrei Petrescu (Gazeta Sporturilor)
+23 FOTO

Atanas Trică, rezervă în campionat, a avut o mare ocazie de a marca în Cupă. A pivotat pe lângă un adversar în minutul 16, însă a tras puțin alături de poarta lui Moroz. Oltenii au fost din nou aproape de gol două minute mai târziu, prin Mendy, aflat la debut. Stoperul senegalez a trimis și el pe lângă, cu capul.

Universitatea Craiova, remiză pe orezăria de la Tunari

Universitatea Craiova a dominat prima repriză, dar s-a trezit condusă în primul minut al părții a doua. Badelj a comis o gafă uriașă și i-a ajutat pe cei de la CS Tunari să deschidă scorul. Stoperul a vrut să îi paseze portarului, dar a lovit mingea prea ușor și i-a așezat-o perfect lui Mitrică. Atacantul gazdelor nu l-a iertat pe Lazar și l-a învins cu un șut plasat, la colțul lung.

După 44 de minute de chinuială pe orezăria de la Tunari, Craiova a reușit să egaleze cu noroc. Kojlic a executat o lovitură liberă de la 17 metri la colțul lung, balonul l-a lovit pe Markovic, aflat lângă zid, și a intrat în plasă.

Clasamentul din grupa D, Cupa României Betano

FINAL » CS Tunari - Universitatea Craiova 1-1

• Min. 90: Gol Universitatea Craiova. Jovan Markovic a fost lovit de mingea trimisă din lovitură liberă de Koljic, iar balonul a intrat în poartă.
  • Min. 80: Ocazie mare pentru Craiova. Roguljic a tras plasat din interiorul careului, însă portarul de la CS Tunari a prins mingea pe linia porții
  • Min. 70: CS Tunari a cerut penalty la un duel pe linia careului de 17 metri. George Roman nu a acordat fault, a lăsat jocul să continue, iar fanii s-au enervat: „Arbitrați băi corect, vreți sa ne furați”. Inclusiv primarul Niculae Cristian s-a enervat: „V-ați făcut de râs”
  • Min. 60: Universitatea Craiova nu este susținută de galerie la acest meci. Ultrașii protestează din cauza formatului Cupei României. Ei sunt deranjați de faptul că echipa pe care o susțin va juca numai în deplasare în faza grupelor
  • Min. 55: Încurcați în continuare de starea gazonului, oltenii înceracă egalarea prin faze fixe.
  • Min. 46: Gol Tunari. Paul Mitrică a profitat de gafa lui Badelj și a marcat din postură de 1 la 1 cu portarul. Stoperul Craiovei a vrut să paseze la portar, dar i-a așezat mingea perfect atacantului de la CS Tunari
  • Min 45: A început repriza a doua
Tunari - CSU Craiova/ foto: Cristi Preda (GSP)
+23 FOTO
  • Pauză
  • Min. 44: Oltenii forțează în ultimele minute ale reprizei, însă gazonul deplorabil și apărarea gazdelor stau în calea celor de la Universitatea Craiova
  • Min.32: E rândul lui Lyes Houri să-și încerce norocul din lovitură liberă. Și execuția lui dezamăgește.
  • Min.23: Craiova beneficiază de o lovitură liberă dintr-o poziție periculoasă, dar vedeta Jasmin Kurtic trimite multe peste poartă.
  • Min.18: Jean Baptiste Mendy, senegalezul aflat la debutul în tricoul Universității, reia amenințător cu capul, însă balonul se duce puțin pe lângă.
  • Min.16: Cea mai mare ocazie de până acum îi aparține lui Atanas Trică. Nepotul lui Ilie Balaci pivotează de lângă un fundaș advers, însă șutul său cu piciorul stâng se duce pe lângă stâlpul din stânga al porții lui Moroz.
  • Min.15: Ișfan îi scoate inteligent lui Roguljic, dar croatul șutează modest.
  • Min.12: Juveții au posesia, dar sunt vizibil incomodați  de suprafața de joc pe faza de construcție.
  • Min.1: Oltenii încep hotărâți partida, dar șutul lui Roguljic nu găsește ținta.
+23 FOTO
  • Min.1: A început partida!
  • Gazonul de la Tunari se prezintă în condiții deplorabile, aspect pe care oltenii îl reclamaseră încă de zilele trecute.
+23 FOTO

CS Tunari - Universitatea Craiova, echipe de start:

CS Tunari Moroz - Barfă, Ad. Stoian, M. Leca, Al. Sima - Florică, Al. Despa, Licsandru, Sin - P. Mitrică, Al. Stoian
Rezerve: Petrișor - Feraru, Al. Gheorghe, M. Geantă, L. Mitrică, Mihăescu, Dr. Gheorghe, Ivanovski, V. Constantin
Antrenor: Florin Stîngă

CS Universitatea Craiova: Lazar - Borța, J. Mendy, Badelj, Basilio Ndong - Kurtic, Houri - Căpățînă, Roguljic, Ișfan - Trică
Rezerve: Popescu - Raul Silva, Vlădoiu, Al. Crețu, Sala, Mateiu, Baiaram, Koljic, Markovic
Antrenor: Dragoș Bon

Arbitru: George Roman; A1: Nicușor Marin; A2: Ioan Daniel Humita
Acest meci nu va beneficia de arbitraj VAR.

Tot din Cupa României:

Cu ultimul transfer la atac! » Ultimele vești de la FCSB, înaintea debutului în Cupa României Betano: cum ar putea arăta primul „11”

Noul „principal” din acte al lui FCU, despre egalul chinuit scos cu Dinamo: „Am reglat situația la pauză”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”