FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - CEAHLĂUL 2-0

Dinamo - Ceahlăul 2-0 (Moţi '12, An. Cristea '60, penalty), roş-albii merg mai departe în Cupă

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 septembrie 2010 00:00

Dinamo a învins cu 2-0 pe Ceahlăul Piatra Neamţ, în 16-imile Cupei României, într-un meci care s-a disputat în "Ştefan cel Mare".  Vezi aici desfăşurarea liveTEXT a partidei!

Roş-albii au deschis scorul în minutul 12, prin Moţi, care a fost servit perfect de Cătălin Munteanu, care a executat un corner. Oaspeţii au rămas în 10 oameni, după ce Gafiţa a văzut al doilea cartonaş galben şi, automat, pe cel roşu, în minutul 37. În minutul 59, Dănciulescu a fost faultat în careu de portarul Villadsen, arbitrul a arătat punctul cu var, iar Andrei Cristea a transformat lovitura de la 11 metri şi a dus scorul la 2-0. În minutul 78, Torje a obţinut şi el un penalty şi tot el l-a ratat.

min. 90+3 - Final al partidei, Dinamo învinge cu 2-0 şi merge mai departe în Cupa României

min. 90 - An. Cristea încearcă un şut, mingea trece peste poarta lui Villadsen

min. 88 -
Cartonaş galben pentru N'Doye

min. 85 - Schimbare la Ceahlăul: iese Bădescu, intră Margină

min. 82 - Lovitură liberă pentru Dinamo, execută Torje, de pe stînga, resping moldovenii în corner

min. 78 - Torje execută penalty-ul, dar Villadsen parează

min. 77 - Torje obţine încă un penalty, fiind faultat în careu

min. 75 - Schimbare la Dinamo: iese Alexe, intră Torje

min. 71 - Corner pentru Ceahlăul, mingea e trimisă pe lîngă poarta lui Dolha

min. 70 - Schimbare la Dinamo: iese Bordeanu, intră Bazzi

min. 68 - C. Munteanu centrează de pe dreapta, An. Cristea e aproape să reia periculos din 5 metri, dar prinde portarul Ceahlăului

min. 68 - N'Doye şutează de la mare distanţă, reţine Villadsen

min. 64 - Lovitură liberă pentru Ceahlăul, mingea ajunge în careu, recuperează Alexe

min. 63 - Villadsen reţine şutul de la distanţă al lui L. Ganea

min. 62 - Schimbare la Dinamo: iese Dănciulescu, intră N'Doye

min. 61 - Schimbare la Ceahlăul: iese Vinicius, intră Sofroni

min. 60 - GOOOL Dinamo! An. Cristea execută lovitura de la 11 metri şi duce scorul la 2-0

min. 59 - Cartonaş galben pentru portarul Villadsen

min. 59 - Dănciulescu obţine un penalty, după ce Villadsen îl faultează în careu

min. 58 - Villadsen se întinde serios pentru a respinge şutul lui Alexe şi trimite în corner

min. 55 - Villadsen respinge şutul lui L. Ganea

min. 52 - Barna faultează, Dinamo obţine o lovitură liberă, execută C. Munteanu înalt în careu, prinde Villadsen

min. 50 - L. Ganea e surprins în ofsaid

min. 46 - A început repriza a doua!

min. 45+2 - Final al primei reprize

min. 45 - De la margine se arată două minute de prelungire

min. 37 - Gafiţa primeşte al doilea cartonaş galben, pentru fault la Kone şi automat pe cel roşu

min. 36 - Corner pentru Ceahlăul, Cebotaru execută, Dolha respinge în faţă, Forminte înscrie, dar golul e anulat

min. 32 - Alexe şutează pe lîngă poarta lui Villadsen

min. 25 - Schimbare la Ceahlăul: iese Bălţoi, intră Vinicius Oliveira

min. 25 - L. Ganea şutează slab, respinge apărarea Ceahlăului

min. 18 - Cartonaş galben văzut de Gafiţa, pentru un fault la L. Ganea.

min. 16 - C. Munteanu e faultat de Barna, lovitură liberă pentru Dinamo, execută Munteanu, de pe dreapta, trimite mingea în 6 metri, resping oaspeţii

min. 12 - GOOOL Dinamo! C. Munteanu execută o lovitură de la colţul terenului, de pe dreapta, Moţi trimite cu capul şi deschide scorul

min. 10 - Rubio centrează în careu, Alexe şutează, respinge defensiva oaspeţilor

min. 6 - An. Cristea e faultat, lovitură liberă pentru Dinamo, execută Alexe, respinge Barna

min. 5 - L. Ganea e deposedat, Ceahlăul încearcă un contraatac, dar recuperează "cîinii"

min. 1 - An. Cristea şutează din marginea careului, de pe partea stîngă, pe lîngă poartă

min. 1 - A început partida!

Vezi AICI echipele de start!

DINAMO:
Dolha - Rubio, Moţi, Scarlatache, Bordeanu - Alexe, D. Kone, C. Munteanu - An. Cristea, L. Ganea, Dănciulescu
Rezerve: Naumovski, Dr. Grigore, M. Niculae, Torje, Mărgăritescu, N'Doye, Bazzi

CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ:

Villadsen - Constantinescu, Viţelaru, Forminte, Barna - Cebotaru, Onciu, Achim, Bădescu - Gafiţa, Bălţoi
Rezerve: Rohescki, Ţepeş, Miron, Margină, Sofroni, Vinicius, Staicu

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”