FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  PANDURII - DINAMO 2-3

FOTO Moş Alioşa » Vojnovici a adus calificarea "cîinilor" aseară, 3-2 cu Pandurii

Articol de - Publicat joi, 29 octombrie 2015 00:00

Un meci spectaculos şi plin de faze imprevizibile a fost decis cînd jucătorii se pregăteau de prelungiri

Luna cadourilor a venit mai devreme aseară la Turnu Severin. Moş Crăciun a fost, rînd pe rînd, în fiecare tabără. Spectatorii n-au avut ce regreta, s-a jucat deschis, un fotbal cu de toate.

Virus sau zurgălăi?

Din sacul magic, Nedelcearu (8) a dat drumul la show printr-o reluare precisă, la vinclu, după ce Erico l-a privit candid. Uneori, sînt meciuri în care o greşeală e de ajuns pentru a decide o partidă, însă desfăşurarea ostilităţilor a arătat că nu acesta e meciul.

Aproape instant, Ciucur a centrat de pe dreapta, Mevlja a demonstrat că este lovit şi el de virusul "uriaşelor greşeli din defensiva dinamovistă", iar Khalouta a pasat pentru o reluare exactă a lui Hora (12): 1-1!

Treziţi, " pandurii" au atacant vînjos poarta lui Popescu. Care a scos din faţa lui Grecu, Hora şi Nicoară, doar că a calculat greşit respingerea la şutul-bombă a ultimului după o lovitură liberă. Iar Nedelcearu (31) s-a văzut autorul unui autogol ilaro-stupid: 1-2! Privind cum se duce pe apa Dunării Cupa României, roş-albii au trebuit să pună osul la munca ofensivă.

Renăscuţi tot în Oltenia

Stanca a scos cum-necum şutul lui Gavrilă (34), iar Şerban putea da golul serii, reluare superbă de la 25 de metri, în transversală. La a cincea atingere din meci, Rotariu (50) a marcat simplu, elegant şi i-a readus în joc pe ai lui: 2-2!

Apoi, vreme de 10 minute, dinamoviştii au avut oportunităţi care mai de care mai mari. Rotariu ar fi putut semna un gol splendid, doar că Stanca a scos de la vinclu. După o altă şansă a lui Dorin, Gnohere a părut prea sigur la o reluare simplă din superpoziţie și a smuls zîmbete ironice.

"Bizonul" a continuat să rateze, pînă cînd meciul nu putea fi decis decît de-o fază scoasă parcă din joben. Şi cînd îi e greu voinicului, în minutul 90: Palici a bătut o lovitură liberă, Gnohere a reluat după o prelungire a lui Rotariu, Stanca a scos, Harlem a pasat cu capul pînă la Vojnovici, iar "Suleyman" a făcut cadou calificarea "cîinilor". Blestem pe capul juveților: iar au luat gol de la Dinamo în ultimul minut, după 2-2 în campionat!

"Sînt supărat, mi-am dorit din tot sufletul să îi batem, speram să ne răzbunăm pentru eșecul din Cupa Ligii. E al treilea meci împotriva lor în care nu cîştigăm, nu e bine"
Răzvan Stanca, portar Pandurii

"Am mai jucat la mijloc, e mai mult de alergat, dar m-am simţit bine pe postul de mijlocaş. Anul acesta noi sîntem mai buni decît Pandurii"
Ionuţ Nedelcearu, mijlocaş Dinamo

"Un egal era echitabil, asta e. Noi am greşit pentru că am intrat în repriza a doua cu o mentalitate greşită, relaxaţi. E al doilea meci consecutiv în care luăm gol pe final şi asta nu e normal"
Cristian Săpunaru, fundaş Pandurii

"În partea a doua am scăzut nivelul, nu am gestionat bine multe momente. La iarnă vom trage linie şi vom analiza evoluţiile tuturor jucătorilor"
Edward Iordănescu, antrenor Pandurii

9 goluria marcat Hora în acest sezon, 8 în campionat, unu, aseară, în Cupă

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”