FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  GAZ METAN CFR CRAIOVA - STEAUA

Szekely debutează în noul sezon în Cupă

Janos Szekely, Szekely, Steaua

Articol de - Publicat duminica, 19 septembrie 2010 00:00

După o pauză de fix jumătate de an, mijlocaşul dreapta va evolua cîteva minute în partida cu Gaz Metan Craiova, programată joi seară în Bănie

Coşmarul a luat sfîrşit pentru Janos Szekely. După ce a fost nevoit să stea departe de gazon vreme de 6 luni, din cauza unei operaţii la genunchi, mijlocaşul de 27 de ani va bifa primele minute în echipamentul Stelei în meciul cu Gaz Metan CFR Craiova. Disputa va avea loc joi seară, pe stadionul "Ion Oblemenco" din Bănie, în cadrul "16-imilor" Cupei României.

Szekely trebuia să debuteze ieri, la meciul echipei secunde din Liga 2, însă n-a fost forţat pentru că vineri a efectuat două antrenamente şi se acumulase oboseală. Cel mai probabil, Szekely nu va fi titular în Cupă, deşi în acest moment e apt să evolueze chiar 60-70 de minute. "Va intra pe final, 15-20 de minute", a dezvăluit unul dintre şefii din Ghencea.

Ultima dată cînd Janos a jucat într-o partidă oficială a fost pe 26 martie, la Pandurii - Steaua 0-0. În săptămîna care a urmat acelui joc, el s-a accidentat la un antrenament şi a trebuit să suporte o operaţie complicată la genunchi.

6 goluri şi 5 pase de gol a reuşit Szekely în sezonul trecut pentru Steaua, fiind unul dintre oamenii cei mai importanţi ai roş-albaştrilor

Vor debuta alţi doi
În afara lui Szekely, meciul de Cupă va fi prilejul pe care Ilie Dumitrescu îl va folosi pentru a le mai oferi altor doi jucători meciul de debut. E vorba despre Ricardo Gomes şi Laurenţiu Marinescu, ambii aduşi de la Unirea Urziceni. Marinescu n-a putut evolua ieri la Steaua II întrucît n-a avut vizată legitimaţia de joc.