FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

12 ani de la eliminarea Valenciei! Eroul Stelei de atunci dezvăluie: "Am avut ofertă de 5 milioane, dar Becali nu m-a lăsat să plec"

Foto: Cristi Preda
Foto: Cristi Preda

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 februarie 2017 17:10

Astăzi, 24 februarie 2017, se împlinesc 12 de ani de la meciul memorabil din returul "șaisprezecimilor" cu Valencia.

În tur a fost 0-2 pentru spanioli, dar la retur Steaua avea să marcheze de două ori prin Andrei Cristea și meciul s-a decis la loviturile de departajare, unde formația roș-albastră a avut câștig de cauză.

Eroul calificării de atunci, Andrei Cristea, povestește că a avut o ofertă de 5 milioane de dolari, însă n-a fost lăsat să plece de Gigi Becali.

"Ţin minte că imediat după meci m-a sunat Giovanni să iau o hârtie de la club de 5 milioane de dolari, dar nea Gigi nu a fost de acord atunci să plec a zis că el nu vinde decât pe 20 de milioane, că el nu da românii decât pe 20 de milioane, România roş-albastră (râde)", a dezvăluit Andrei Cristea pentru eusunt12.ro.

Întrebat dacă ar fi crezut că poate pleca pe 20 de milioane, Cristea a răspuns: "Nu, sub nicio formă, chiar dacă eram un copil, aveam 20 de ani, nu credeam în astfel de sume. Aşa erau vremurile atunci, fotbaliştii români plecau mult mai uşor la echipe bune decât în momentul de faţă. În 2005, Spania era plină de români, Italia la fel, aveam fotbalişti buni. Fotbalul românesc avea o cota bună la nivel internaţional".

32 de ani de la moartea tragică a fotbalistului român „mai talentat decât Hagi” » Cum l-a „vânat” Securitatea și de ce nu s-a înțeles nici cu Dobrin, nici cu Hagi: „Gică îl înjura, îl scuipa”

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion


Comentarii (3)
its1134
its1134  •  24 Februarie 2017, 20:02
Postat de nebraska pe 24 Februarie 2017, 18:26

Ce vremuri,chiar inainte de meci am luat un tv schnaider cu ecran plat de 72 de la metro special pentru meci:))))))Alea erau in voga atunci,eram stelist(nu stiam pe ce cale total gresita o luase echipa).Copilarii...

Nu-ti fie rușine să spui ceea ce vrei. Hai să te ajut. "Ce vremuri, chiar inainte de meci am FURAT un tv schnaider cu ecran plat de 72 de la UNU CARE IL CUPMPĂRASE DE LA metro special pentru meci:)))))) Alea erau in voga atunci,eram *** "

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

steaua1986forever
steaua1986forever  •  24 Februarie 2017, 19:49
Postat de nebraska pe 24 Februarie 2017, 18:26

Ce vremuri,chiar inainte de meci am luat un tv schnaider cu ecran plat de 72 de la metro special pentru meci:))))))Alea erau in voga atunci,eram stelist(nu stiam pe ce cale total gresita o luase echipa).Copilarii...

tu ai fost alpinist. Adica echipa aia din cluj. Lasa povestile. Toata lumea stie cine esti

nebraska
nebraska  •  24 Februarie 2017, 18:26

Ce vremuri,chiar inainte de meci am luat un tv schnaider cu ecran plat de 72 de la metro special pentru meci:))))))Alea erau in voga atunci,eram stelist(nu stiam pe ce cale total gresita o luase echipa).Copilarii...

Vezi toate comentariile (3)
Comentează