FOTBAL  »  Superliga  »  SITUAȚIE

7 țepe, o singură excepție! Încă unul, pe lista decepțiilor "moldovenești" de la FCSB » "Să facă și Argăseală o greșeală, ca să putem clădi și noi ceva"

Articol de - Publicat joi, 06 septembrie 2018 18:11

"Moldovenii" n-au talent! Qaka se alătură unei liste de jucători care au fost aduși în ultimele 5 sezoane de la formații din Moldova, dar care n-au confirmat în tricoul roș-albastru. 

3 luni și 17 zile a durat experiența albanezului Kamer Qaka la FCSB. După doar 7 meciuri în tricoul vicecampioanei, Becali a pus mâna pe telefon, l-a sunat pe Dică și i-a transmis clar că mijlocașul de 23 de ani nu mai are ce căuta în echipă.

"Dacă nu o să cumpăr la fotbalişti, câte cinci-şase, cinci-şase, îi dau împrumut, îi iau, îi dau, până când o să fac o echipă de bărbaţi adevăraţi, care joacă fotbal adevărat", a spus Gigi. Antrenorul nu a fost de acord cu decizia șefului, dar n-a avut ce face!

În ultimele cinci sezoane au fost numeroase exemple de fotbaliști care au intrat rapid în dizgrația patronului. Majoritatea dintre aceștia aduși din Moldova. Unii au fost ieftini, au jucat puțin și au dispărut pe nevăzute, cum a fost cazul tripletei Chitoșcă-Popadiuc-Ștefănescu, adusă de la Ceahlăul.

Alții au fost aduși pe bani frumoși, ca speranțe, dar au dezamăgit. Cătălin Golofca, venit de la FC Botoșani, a fost propunerea de criză a lui Mihai Stoica. Acesta recunoaște că a greșit atunci când l-a propus. "L-am făcut pe Gigi să arunce 400.000 de euro. Aveam nevoie de un jucător de viteză, nu aveam soluții. Aveam probleme de lot foarte mari, jucam cu Sporting, la Lisabona, și trebuia să îi surprindem, ceea ce puteam doar dacă stăteam bine pe teren și pe contraatac. Aveau și ei problemele lor, când pierdeau mingea. Am forțat cu Golofca. Nu ne gândeam în niciun caz că va costa 400.000. E o greșeală pe care mi-o asum, nu am nicio problemă să mi-o asum", a spus MM.

Un alt jucător adus la propunerea lui MM a fost Bojan Golubovici! Atacantul venit din Copou n-a mai suportat presiunea în tricoul Stelei şi a solicitat singur rezilierea contractului, după 1.425 de minute bifate şi un singur gol marcat! "Vreau să-mi reziliaţi contractul! Nu mai pot continua la Steaua" a fost mesajul sârbului. 

"Mi-aş dori din toată inima să fac eu o greşeală, dar nu prea am cum, că nu am drept de semnătură... Să facă Vali Argăseală o greşeală şi să avem două perioade de transfer îngheţate. Să nu mai aducem niciun jucător, pentru că doar așa putem să clădim ceva!" Mihai Stoica, director sportiv FCSB

Ce jucători a transferat FCSB de la echipe din Moldova

Jucător De unde a venit Suma de transfer Meciuri
Qaka Poli Iași 375.000 5
Golofca Botoșani 400.000 8
Golubovici Poli Iași liber 10
Tudorie Oțelul  250.000 23
Chitoșcă Ceahlăul 50.000 0
Popadiuc Ceahlăul 50.000 2
Ștefănescu Ceahlăul 50.000 0

Excepția Hamroun!

Adus gratis la FCSB de la Oțelul Galați, algerianul Jugurtha Hamroun a fost jucătorul "moldovean" care i-a adus și profit lui Becali în ultimii 5 ani! Mijlocașul care a jucat în 31 de partide sub comanda lui Laurențiu Reghecampf a plecat la Al Sadd pentru un milion de euro, dar în conturile FCSB a mai intrat încă un milion după ce formația din Qatar a decis să-l cumpere definitiv. În Qatar a marcat 16 goluri şi a oferit 10 pase decisive în primul sezon.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”


Comentarii (16)
1006369219405043
Ovidiu Siminiceanu  •  07 Septembrie 2018, 02:35
Postat de miloguuu pe 06 Septembrie 2018, 21:45

rapa ... a fost deseori criticat de domnul Becali .. deci un jucator slab .. Ogararu un om de nimic .. e fan csa

Ogararu a jucat la Ajax si in reprezentativa,tu ai dat cu piciorul in minge vreodata ***?

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

1006369219405043
Ovidiu Siminiceanu  •  07 Septembrie 2018, 02:33
Postat de Ioana Ioana pe 06 Septembrie 2018, 23:05

singurul lucru pe care l-am inteles din articol e ca algeria face parte din MOLDOVA ,daca ar fi stiut STEFAN CEL MARE SI SFANT

Primul cuvant din articol are ghilimele.Inainte sa postezi ineptii casca mai bine ochii

869617819895184
Ioana Ioana  •  06 Septembrie 2018, 23:05

singurul lucru pe care l-am inteles din articol e ca algeria face parte din MOLDOVA ,daca ar fi stiut STEFAN CEL MARE SI SFANT

Vezi toate comentariile (16)
Comentează