FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - RAPID 2-0

Mutu a identificat problema Rapidului, fără victorie de pe 1 martie: „Mai slab de atât nu cred că putem juca, am atins fundul sacului”

Cristi Săpunaru (38 de ani) a ratat un penalty pentru Rapid

Articol de - Publicat luni, 10 aprilie 2023 23:20 / Actualizat luni, 10 aprilie 2023 23:46

Antrenorul Rapidului, Adrian Mutu (44), a comentat realist partida făcută de elevii săi cu Sepsi, 0-2, și spune că vor urma schimbări după al 5-lea meci fără victorie. Mutu consideră că problema principală este motivația jucătorilor

„E cel mai slab meci de când sunt pe banca Rapidului. Prea multe nu sunt de spus. Trebuie să mergem mai departe, să uităm acest meci, vin meciuri grele.

Scandal la Sepsi - Rapid. Meci întârziat și protest major al suporterilor: au ieșit în minutul 15!
SEPSI - RAPID

Mai slab de atât nu cred că putem juca, am atins fundul sacului cu această prestație. Dacă suntem inteligenți, vom merge mai departe și vom deveni mai buni.

Dacă ne prezentăm așa în play-off, lucrurile vor sta ca în seara asta la fiecare meci. Pe lângă o prestație slabă, dacă mai vine și ghinionul, frustrarea devine din ce în ce mai mare.

Sepsi ne-a depășit la toate capitolele și a meritat victoria.

Dacă ne-am calificat în play-off, trebuie să și jucăm la nivel de Rapid, să onorăm tricoul. Aveam șansa de a trece pe locul 4, de câte ori s-a întâmplat asta nu am reușit să ne ridicăm la nivelul la care trebuie.

Gafa lui Moldo a schimbat paradigma meciului, eram la conducerea partidei, dar asta nu înseamnă nimic. Trebuia să creăm mai mult în prima repriză, ca faze de poartă, și să fim mai concreți în repriza a doua.

Problemele sunt la nivel de atitudine, când nu găsești în tine acea motivație, să demonstrezi pe teren că poți face un pas important, să fii acolo, la câteva puncte de locul 2 cel puțin. Motivația trebuie să fie interioară, când nu tratezi fotbalul cum trebuie, nu te iartă. Voi face anumite schimbări.

Avem și ghinion, e al treilea penalty ratat la rând. Cred că Săpunaru are destulă experiență ca să gestioneze bine sentimentele pe care le are”, a spus Mutu la Orange Sport.

La fel s-a întâmplat și la Constanța, Rapid e o echipă care are foarte mulți suporteri, ar trebui să se găsească soluții pentru a intra toată lumea la meci, nu să rămână tribune goale
Adrian Mutu, despre probleme suporterilor rapidiști la intrarea pe stadion

Săpunaru, execuție lamentabilă în Sepsi - Rapid, din penalty-ul acordat cu VAR

Cristi Săpunaru (38 de ani) a ratat un penalty pentru Rapid, în meciul pierdut cu Sepsi, scor 0-2.

Pe finalul meciului, după ce Sepsi se desprinsese la 2-0, Rapid a primit penalty. Bălașa a comis un henț în careu, într-un duel cu Lukassen.

Arbitrul Cătălin Popa nu a acordat inițial lovitură de la 11 metri, dar a fost chemat la monitorul de la marginea terenului pentru a revedea faza. În urma consultării imaginilor, Popa a decis dictarea penalty-ului care putea reaprinde speranțele giuleștenilor.

Săpunaru, execuție lamentabilă din penalty

+15 FOTO

Căpitanul Săpunaru a luat mingea și s-a dus să bată lovitura de pedeapsă. Doar că fundașul central a tras extrem de prost, mult peste poarta lui Niczuly, care ghicise colțul.

Marko Dugandzic, cel care execută în mod normal penalty-urile Rapidului, a fost integralist cu Sepsi și se afla pe teren când giuleștenii au primit lovitura de la 11 metri.

Săpunaru a trimis mult peste poartă din penalty/ foto: captură Prima Sport

Mihai Stoica îl face praf pe Dan Petrescu: „E jenant, ridicol! În 30 de ani nu am auzit așa ceva”
CFR - FCSB 1-1
Vești mari pentru FCSB: două reveniri importante pentru meciul cu Farul