FOTBAL  »  Superliga  »  GSP L-A MONITORIZAT PE KAPETANOS LA PRIMUL SĂU MECI ÎN TRICOUL STELEI

Alb şi negru

Articol de - Publicat joi, 17 iulie 2008 00:00

Vîrful e puternic, are un joc aerian peste cel al lui Pepe, însă e greoi şi n-are deloc viteză

65 de minute a bifat Kapetanos la prima lui apariţie în echipa Stelei. Lăcătuş l-a titularizat în cel mai tare amical, 1-0 cu Beşiktaş, şi i-a dat rolul atacantului de careu, cel ocupat de Pepe Moreno în primăvară. Care sînt concluziile în privinţa grecului?

BILE ALBE

1. E foarte bătăios
Faţă de Pepe, e mult mai tare pe picioare, nu cade uşor în duelurile cu adversarii. Pune osul la bătaie şi a cîştigat dueluri care păreau pierdute pentru că se lua efectiv la luptă cu fundaşii turci.

2. Jocul aerian de excepţie
Cea mai vizibilă calitate developată marţi a fost jocul aerian. Atacantul de 25 de ani a ratat două ocazii mari, rezultate exclusiv din plasamentul şi din ştiinţa sa de a lovi mingea cu capul. Prima oară a reluat dintr-o poziţie imposibilă centrarea lui Golanski, a doua oară a trimis puternic, dar pe centru, "cornerul" lui Nicoliţă, ambele faze fiind parate greu de portar.

3. Protejează bine
Jucînd vîrf împins, între fundaşii centrali adverşi, a reuşit să ţină de mingi pînă cînd au venit colegii săi să-l ajute. Protejează bine balonul şi pentru că îl ajută fizicul, la cei 1,90 metri ai săi fiind cel mai înalt dintre titularii cu Beşiktaş.

BILE NEGRE

1. Nu e prezent des în joc
Primul neajuns al grecului poate fi rezolvat pînă la debutul sezonului. Din punct de vedere fizic nu e încă la parametrii optimi, de-asta contra turcilor a părut că nu are suflu pentru a-şi duce la capăt acţiunile.

2. E foarte lent

Al doilea defect nu poate fi corectat. Grecul nu e deloc rapid. A încercat să depăşească fundaşii în viteză, dar a pierdut de fiecare dată balonul. O singură dată a plecat bine în spatele apărătorului, a preluat şi a tras spre poartă, la chiar prima fază de atac a Stelei, din minutul 2.

"Kapetanos? Nu pot să zic mare lucru despre el după un singur meci, însă cred că a jucat binişor. În plus, mi s-a spus că Arthuro ar fi mai bun decît el, deci vom fi acoperiţi în atac"
Gigi Becali patron Steaua

De ce n-a jucat Arthuro

Chiar dacă se antrenează alături de stelişti de mai multă decît Kapetanos, brazilianul Arthuro n-a bifat pînă acum nici un minut în amicale. Motivul? Încă nu e suficient de bine pregătit fizic. A evoluat ultimul meci oficial în liga a doua spaniolă pe 8 iunie şi apoi a intrat în vacanţă.

BILE ALBE

BILE NEGRE

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”