FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - MOTHERWELL 2-1

Asul

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 iulie 2008 00:00

Intrat pe final, Prette a înscris superb, din lovitură liberă, pentru 2-1 cu Motherwell

5 ocazii clare şi un gol a reuşit CFR-ul în prima repriză a amicalului cu Motherwell. Contra locului 3 în ultimul sezon din Scoţia, Andone a folosit o garnitură care se apropie mult de cea pe care o va alinia în prima etapă cu Otopeniul.

Didy (3), Ruiz (6, 37), De Sousa (20 - bară), Trică (28 - bară) au ratat, Cadu a punctat din penalty, după ce Pereira a fost trîntit în careu. Trică a fost omul reprizei, de la el plecînd aproape toate fazele de poartă ale campionilor. După pauză, Ando a făcut mai multe schimbări, iar scoţienii au punctat la prima lor acţiune mai acătării. Din fază fixă, eterna problemă a vişiniilor.

Oamenii lui Andone şi-au continuat atacurile cu Semedo şi Fabbiani în prim-plan, dar victoria a fost adusă de Prette. La una dintre ultimele faze ale meciului, argentinianul introdus în minutul 75 a transformat excelent o lovitură liberă din marginea careului.

CFR Cluj - Motherwell 2-1

Au marcat: Cadu (39 - pen), Prette (90) / Clarkson (47)
CFR: Hirschfeld - Tony, Cadu, De Sousa, Pereira - Trică, Dani, Peralta, Culio - Didy, D. Ruiz.
Antrenor: Ioan Andone.
Au mai jucat: Stăncioiu, C. Deac, Oberman, Alcantara, Semedo, Panin, Fabbiani, G. Mureşan, M. Jose, Prette

A tunat și fulgerat: „Ianis Hagi e doar frumușel, Pușcaș aleargă zăpăuc, iar Stanciu e la final de carieră. Ar fi o mare prostie să nu joace Coman titular”
Nationala

După 5 ani în Canada, Leonard Doroftei anunță întoarcerea definitivă în țară: „În România a fost doar vina mea, nu am știut exact ce vreau”

„Am fost amenințată cu bătaia, ABUZATĂ și DOPATĂ fără să știu!” » O medaliată la Mondiale face acuzații ȘOCANTE pentru GSP: „Am fost idioată, sunt cel mai curat sportiv din România”