FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - RAPID 2-1

Brazilia şi maratonul

Articol de - Publicat luni, 18 august 2008 00:00

Galaţiul a făcut surpriza bazîndu-se pe munca unei echipe şi pe talentul unui jucător

În ziua în care o româncă a făcut senzaţie în lume alergînd cel mai repede cei peste 42 de kilometri ai maratonului olimpic, brazilienii Rapidului au crezut că pot mărşălui în campionatul nostru apelînd doar la talent, nu şi la muncă. Copleşită de atîtea laude după primele 3 runde aproape perfecte, trupa lui Peseiro a venit la Galaţi cu pieptul bombat, cu fruntea iţită peste adversari, undeva către derbyul din week-endul viitor cu Dinamo. Privind doar în sus, giuleştenii s-au împiedicat de o echipă care a ştiut exact cît poate şi ce vrea.

Gazdele au suportat atît căldura infernală, cît şi startul artistic al adversarului. Umili, oamenii lui Grigoraş au acoperit mai întîi propriul teren, au acceptat şuturile lui Spadacio, Julio Cesar sau Andrade, au rezolvat singura fază grea prin tacklingul lui Jelev, în careu, la Cesinha, şi apoi s-au aşezat pe treabă.

Au avertizat mai întîi prin cele două ocazii mari ale lui Iorga (38 - paradă Andrade) şi Viglianti (44) şi imediat după pauză au dat prima lovitură. Autorul? Evident Paraschiv, fotbalistul care trimite în acest sezon mai multe mingi în poartă decît crează furnizorul de echipament. Ieri, a făcut-o după ce l-a lăsat în triaj pe Marius Constantin şi după ce a prins un "şiret" de mare campion. Şi asta n-a fost totul! A mai inventat o pasă genială, verticală şi utilă, cu care l-a lăsat pe Iorga faţă în faţă cu Andrade. Iar puştiul Galaţiului nu a mai ratat. Era minutul 70 şi Rapidul lăsa impresia că încă n-a ajuns la teren.

Cu un sfert de oră înainte de final însă, oamenii de rezervă ai lui Peseiro, "Pittbull" şi Djalovici au lucrat din nimic o acţiune ofensivă, finalizată de sîrb cu un şut din lateral. A fost momentul în care meciul a început să se joace cu două distribuţii. Pe de o parte Galaţiul, apărîndu-şi avantajul, pe de alta Rapidul, căutînd disperat egalul. Pe care era cît pe ce să-l găsească Marius Constantin, singur la 10 metri după o ieşire greşită la ofsaid a gazdelor. S-a uluit, s-a întors, s-a fîstîcit şi s-a terminat jocul. Unul în care Pittbulii au fost gălăţenii, în frunte cu Sergiu Costin şi Bourceanu, iar brazilian Paraschiv, maratonistul care, solitar ca Puşa Diţă, a dus Oţelul pe primul loc după 4 runde.

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”