FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

CFR și-a stricat recordul după înfrângerea cu Viitorul din ultimul minut! Era singura care reușise asta în 2018

Articol de , - Publicat luni, 03 septembrie 2018 10:01

CFR Cluj putea bifa și borne pozitive, însă totul s-a dus de râpă în prelungiri. Trupa din Gruia era singura echipă care nu a pierdut în anul calendaristic 2018, ultimul insucces fiind înregistrat pe 16 decembrie, 1-2 pe "Ion Oblemenco" cu CSU Craiova.

În campionatul trecut. Au urmat, de-atunci, 20 de jocuri, 11 victorii şi 9 remize. Ieri putea veni a 21-a, însă totul s-a încheiat abrupt.

Astfel, n-a mai fost egalată cea mai lungă serie de invincibilitate din istoria ardelenilor. 21 de jocuri, între 14 mai 2007, CFR - Gloria Bistriţa 2-1, şi 9 decembrie 2007, CFR - Oţelul 3-1. Adică 17 victorii și 4 egaluri!

În Gruia nu mai pierduseră de două sezoane

Mai mult, ultima echipă care s-a impus pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", Dinamo, a reușit victoria cu 3-0 acum două sezoane! Atunci, în ultimul meci jucat în Gruia în sezonul 2016-2017, "câinii" se impuneau la scor de neprezentare după reușitele lui Steliano Filip (50), Hanca (57) și Bumba (90+7, penalty).

De-atunci, același număr magic de 21 de partide fără înfrângere pe teren propriu. Printre care și o serie de 8 meciuri, între 1 octombrie 2017 și 17 februarie 2018, în care "feroviarii" nu au primit nici un gol! Toate recordurile s-au năruit într-un final dezastruos cu Viitorul.