FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

Contract fabulos! Cum a fost convins Hagi să îl cedeze pe Tănase la Steaua și ce clauze originale se află în contractul jucătorului

30 de milioane de euro este clauza de reziliere a contractului lui Florin Tănase, sumă stabilită de Gigi Becali // FOTO facebook Viitorul
30 de milioane de euro este clauza de reziliere a contractului lui Florin Tănase, sumă stabilită de Gigi Becali // FOTO facebook Viitorul

Articol de - Publicat marti, 09 august 2016 00:00

Hagi a acceptat să-l cedeze pe Tănase la Steaua abia după ce Becali a fost de acord cu clauze originale pentru fotbalul românesc, conform cărora Viitorul va continua să încaseze bani mulţi dacă jucătorul va confirma în tricoul roş-albastru.

Tănase a ajuns ieri după-amiază în Bucureşti şi a mers direct la reşedinţa lui Becali, din centrul Capitalei. Gigi l-a aşteptat în afara Palatului şi i-a făcut semn lui Zoli Iaşko, directorul sportiv al Viitorului, care se afla la volan, să bage maşina în curte.

Tănase a lăsat geamul jos, moment în care Becali i-a dat, în glumă, o palmă atacantului, spre amuzamentul acestuia.

Au urmat negocierile dintre Steaua şi jucător, în privinţa salariului, dar şi a duratei înţelegerii, însă contractul cu adevărat extrem de interesant este cel dintre cele două cluburi.

Hagi a fost de acord să-l cedeze pe Tănase abia după ce toate cerinţele lui au fost acceptate, iar clauzele sunt unele extrem de rar întâlnite în tranzacţiile din fotbalul din România.

Hagi a insistat ca, pe lângă suma de 1,5 milioane de euro, preţul de transfer, Viitorul să mai încaseze şi alţi bani în funcţie de performanţele individuale pe care Tănase le va reuşi la Steaua.

Gazeta a aflat ce puncte originale conţine acordul semnat între Steaua şi Viitorul:

Suma de transfer
1.500.000 de euro, inclusiv TVA

Procent la revânzare
30%, dar nu mai puţin de 1.000.000 de euro

Un anumit număr de jocuri şi goluri în grupele Champions League
300.000 de euro

Un anumit număr de jocuri şi goluri în grupele Europa League
200.000 de euro

10 goluri în tricoul Stelei în Liga 1, într-un sezon
250.000 de euro

Un anumit număr de meciuri şi goluri în echipa naţională
250.000 de euro

Practic, dacă Tănase se impune rapid sub comanda lui Reghecampf şi va juca în Champions League, dar şi la naţională şi va şi marca goluri în Liga 1, atunci în vara viitoare, Hagi se mai poate alege cu alţi 800.000 de euro. La care se mai poate adăuga un alt jack-pot atunci când Steaua îl va vinde pe Tănase în străinătate.

Crescut de Rege de la 15 ani

Tănase e practic primul produs cu adevărat al Academiei Gheorghe Hagi. Regele l-a luat pe Tănase la scurt timp după ce a demarat proiectul său. L-a adus de la LPS Piteşti în 2010, atunci când Florin avea numai 15 ani. L-a debutat în Liga 1 în februarie 2014, când abia împlinise 19 ani, iar de atunci progresul fotbalistului a fost unul foarte mare.

Cu ce CV vine Tănase la Steaua

  • 79 de meciuri şi 22 de goluri în Liga 1
  • 8 meciuri şi 2 goluri la naţionala de tineret
  • 2 selecţii, nici un gol la naţionala de seniori
  • 2 meciuri, nici un gol în cupele europene

Sfat de la Gică: "Nu semna fără 15.000 pe lună"

Înainte de a pleca ieri spre Bucureşti, Florin Tănase a avut o discuţie cu Gică Hagi. Regele i-a oferit şi un sfat în perspectiva negocierilor pe care urma să le aibă cu Gigi Becali: "Nu accepta un salariu mai mic de 15.000 de euro pe lună! Ai valoare, ai demonstrat-o, ai debutat deja în echipa naţională".

Steaua şi transferurile de jucători sub 22 de ani

Nume Vârsta la care a fost adus Suma (euro)
Fl. Tănase 21 de ani 1.500.000
Chiricheş 21 de ani 1.300.000
N. Stanciu 20 de ani 700.000
G. Matei 21 de ani 600.000
G. Iancu 18 ani 500.000
Tudorie 19 ani 240.000
Gardoş 21 de ani 200.000

I-ar lua locul lui Hamroun

Tănase nu va avea drept de joc în dubla cu Manchester City, din play-off-ul Champions League, fiindcă a evoluat deja în preliminariile Europa League cu Viitorul. Totuşi, Florin are şanse mari să joace pentru prima dată în tricoul Stelei chiar în această săptămână.

Vineri, trupa lui Reghecampf se deplasează la Botoşani, pentru partida din etapa a 4-a a Ligii 1, şi Tănase ar putea fi o soluţie chiar la nivel de titular, urmând să-i ia locul lui Hamroun în banda stângă.

Mai ales că Reghe și-ar dori să odihnească anumiţi jucători în perspectiva teribilului duel cu Guardiola şi compania.

Citește și:
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Superliga
Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Superliga
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Superliga
Chipciu l-a distrus, după CFR - U Cluj: „Dacă ești tare, nu mai sări atât în piscină”
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
Superliga
Andrei Nicolescu, anunț-bombă pentru Dinamo: „Am făcut eforturi inimaginabile”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (81)
spion_kop
spion_kop  •  09 August 2016, 11:53

inca un berbecut gen ...

crotalie
crotalie  •  09 August 2016, 11:43

Toti jucatorii excelenti si nu numai vor sa joace la echipa lui nea Gigi care e om bun si a demonstrat inclusiv faptic plus ca este omorant sa porti un tricou cu emblema becalifera si ne-am dat seama imediat. Am avut si avem cea mai principala galerie. Hei, hei!

whiteredarad
whiteredarad  •  09 August 2016, 09:21

"Cine iubeste fotbalul URĂȘTE steaua!! "- ce ineptie !!?. Fara Becali Steaua s-ar fi desfiintat, sau ar fi avut un parcurs tip Dinamo. La Dinamo inca Internele ajuta, chiar iesirea din insolcenta se datoreaza mai mult ANAF-ului, decit banilor achitati de Negoita. Buna sau rea Steaua a purtat stindardul fotbalului in Europa, le-as dori suporterilor astia tafnosi sa aiba si ei pare de ceea ce au avut utistii, adica sa fie obligati sa plece din liga a 4 a, sa vada cum este prabusirea. Cum o Becali, la Steaua nu sint intarzieri in plati, la Steaua lui Becali sint cele mai bune rezultate in Europa. Cu ce o deranja asta ??

Vezi toate comentariile (81)
Comentează