FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - AS ROMA 3-1

D, de la Dayro!

Articol de - Publicat duminica, 27 iulie 2008 00:00

Columbianul a avut o prestaţie entuziasmantă, a marcat, a jucat numai din devieri spectaculoase şi a şutat la poartă din toate poziţiile

Ghencea a simţit din nou aseară, după o pauză de 8 luni, miros de Champions League. Adversar de 5 stele, public numeros, generos şi cald. Lăcătuş şi-a făcut temele şi a titularizat tot ce are mai bun. Arthuro vîrf împins, Ovidiu Petre singurul închizător, Szekely şi Nicoliţă pe benzi. Plus Dayro.

Ultimul a fost şi MVP-ul partidei. Cu "10" pe spate, a jucat aproape de nota 10. A marcat chiar în debut, cînd a lobat elegant peste Arthur o degajare lungă a lui Zapata, apoi a jucat doar dintr-o atingere. Şi de multe ori cu călcîiul, spre satisfacţia unui public care l-a uitat pe Dică şi şi-a regăsit jucătorul-show, atît de necesar pentru nişte fani atît de pretenţioşi.

Bănel, din nou ineficient

Poarta Romei a fost mitraliată de Dayro, însă ori Arthur (14 şi 41), ori impreciziţia sa au făcut ca scorul să rămînă 1-0 la pauză. E adevărat că şi Zapata a trăit periculos la "capul" lui Panucci (17) şi la torpila lui Riise (28). La reluare, Lăcătuş le-a mai făcut o dată pe plac suporterilor: l-a scos pe Nicoliţă, care a exasperat tribunele cu ineficienţa sa, în ciuda kilometrilor alergaţi. În locul său, Ochiroşii a făcut adevărate raiduri pe dreapta şi pe stînga şi a şi centrat pentru golul de 2-0 al lui Stancu (74).

Peste echipa de anul trecut

Şi pentru că meciul cu Roma a fost ultima repetiţie, Lăcătuş trebuie să se fi dumirit şi în privinţa atacantului de careu. Arthuro a început greu, s-a văzut puţin sau deloc în primele 30 de minute, după care a ieşit la joc, şi-a arătat tehnicitatea şi chiar a căutat poarta prin şuturi. Pare sub Pepe Moreno, dar e sigur peste Kapetanos. Concluzia serii? Steaua a cîştigat doi jucători faţă de anul trecut, Dayro şi Szekely, a pierdut un vîrf de careu, pare a avea două viteze în plus după plecarea lui Dică şi are aceeaşi siguranţă dezarmantă în apărare.

"Jucătorii trebuie să fie conştienţi că de acum încolo suporterii se vor aştepta la evoluţii la fel de bune ca şi cea din seara aceasta"
MARIUS LĂCĂTUŞ, antrenor Steaua

"A fost o seară magică şi un test util, care ne-a permis să ne pregătim pentru partidele dificile din Liga Campionilor şi din campionat"
ROBINSON ZAPATA, portar Steaua

"De mult voiam să-l dau pe Dică, pentru că ne încetinea jocul. Pe Goian îl vînd zilele următoare, pe 6-7 milioane de euro"
GIGI BECALI, finanţator Steaua

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”