FOTBAL  »  Superliga  »  POLI TIMISOARA - DACIA MIOVENI 1-2

Dacie turbo

Articol de GSP - Publicat luni, 24 martie 2008 00:00

Argeşenii au învins aseară Poli, alungîndu-le timişorenilor gîndurile de Liga Campionilor

Timişoara a început meciul decisă să profite de înfrîngerea Rapidului, pentru a se instala solitară pe locul 3 în clasament. Sorin Cîrţu a răspuns cu un singur atacant, dîndu-i mînă liberă lui Frăsineanu, pe care l-a instalat între linia mediană şi Ionuţ Savu. Poli a vrut să închidă rapid meciul, dar Ganea şi Arman Karamian au ratat ocazia campionatului în minutul 2, cînd nu au reuşit să îl învingă din cinci metri pe Răzvan Stanca. Ganea a ratat singur cu portarul şase minute mai tîrziu şi le-a dat iluzia suporterilor că Poli va defila.

Dacia a produs însă primul şoc în minutul 37, cînd Frăsineanu a şutat pentru primul gol al meciului. Poli a ieşit decisă de la cabine şi putea să egaleze prin Martinez (48), dar tot Mioveniul a punctat, după gafa monumentală a lui Cînu. Fundaşul timişorean nu s-a înţeles cu Popa, cei doi invitîndu-l pe Savu să înscrie pentru 0-2 în minutul 56.

Uhrin a reacţionat imediat şi l-a trimis în teren pe Dejan Rusici, revenit după o accidentare, iar atacantul care s-a aflat la primul meci în acest retur a redus rapid din diferenţă (59), după centrarea lui Martinez. Au urmat 30 de minute în care tensiunea lui Sorin Cîrţu a atins cote maxime, pentru că Ganea (74) a nimerit doar bara, iar Rusici a ratat ca în curtea şcolii în minutul 89, singur cu portarul Stanca. Mioveniul a strîns trei puncte uriaşe pentru evitarea retrogradării, iar Poli a intrat în criză după două înfrîngeri consecutive.

Martinez , titular
Pentru prima oară de la venirea la Timişora, Elvio Martinez a fost folosit titular de către Dusan Uhrin într-un meci oficial. Argentinuanul a evoluat aseară pe postul de mijlocaş dreapta, în locul lui Abiodun, care a fost suspendat din cauza cumulului de galbene. ( Dana Surulescu)

Asistenţă scăzută
Dacă meciul cu UTA din urmă cu o săptămînă a fost urmărit de peste 30.000 de spectatori, la partida de aseară asistenţa pe stadionul Dan Păltinişanu a fost mult mai redusă. Înfrîngerea suferită de elevii lui Uhrin la Vaslui şi timpul nefavorabil au adus doar 7.000 de timişoreni în tribune. (Dana Surulescu)

Bucur, accidentat

Golgeterul Ligii I, Gigel Bucur, nu s-a aflat pe lista de joc la meciul de aseară. Atacantul lui Poli a suferit o întindere la inghinali în meciul de la Vaslui şi este în continuare indisponibil. Pe lîngă Bucur, Uhrin nu s-a putut baza pe alţi doi titulari, Brezynsky şi Abiodun fiind suspendaţi. (Dana Surulescu)

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga