SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FLANDREI 2015

Katusha rade tot! Alexander Kristoff a cîştigat Turul Flandrei, după un sprint impecabil

Alexander Kristoff castiga Turul Flandrei (foto: reuters)

Articol de - Publicat duminica, 05 aprilie 2015 18:38

Norvegianul Alexander Kristoff (Katusha) a cîştigat Turul Flandrei 2015, după ce l-a învins la sprint pe olandezul Niki Terpstra (Etixx-QuickStep). Podiumul a fost completat de belgianul Greg Van Avermaet (BMC)

Este al doilea Monument cîştigat de sprinterul celor de la Katusha, după victoria din Milano-Sanremo 2014. În vîrstă de 27 de ani, Kristoff a încheiat o săptămînă senzaţională, în care a strivit concurenţa în Cele 3 zile de la De Panne şi s-a impus într-un Tur al Flandrei în care absenţele leilor Fabian Cancellara şi Tom Boonen au dat speranţe oricărui rutier care putea să stea drept pe bicicletă.

În niciun moment, de cînd s-a desprins de grupul favoriţilor împreună cu Terpstra, Kristoff nu a părut în pericol. Stăpîn pe sine, asigurîndu-se mereu că el conduce dinamica evadării, norvegianul a sprintat pentru o formalitate în Oudenaarde. Este a treia cursă consecutivă, într-o singură săptămînă, cîştigată de cei de la Katusha, după ce italianul Luca Paolini s-a impus în Gent-Wevelgem, weekendul trecut.

Norvegianul Alexander Kristoff ( Katusha) a cîştigat Turul Flandrei 2015, după ce l-a învins la sprint pe olandezul Niki Terpstra (Etixx-QuickStep). Podiumul a fost completat de belgianul Greg Van Avermaet (BMC)

O treime cursă, restul defilare
Traseul a fost tradiţional. 100 de kilometri de plictiseală după începutul din Bruges, cu asfalt îngust şi bine îngrijit, apoi 165 de borne de supliciu, angajînd rutierii pe 19 căţărări pavate şi o avalanşă de consoane: Koppenberg, Kortekeer, Eikenberg, Wolvenberg, Taaienberg, Molenberg, Kaperij, Kanarieberg etc. Oude Kwaremont, parcursă de 3X, şi Paterberg, duetul infernal de final, au rîşnit grupul cîştigător şi au încununat laureatul de Paşte.

Sky a controlat ostilităţile pînă pe Koppenberg, cu 45 de kilometri înainte de final, graţie unui cocktail de tranchilizante ca Ian Stannard şi Bradley Wiggins, oameni care l-au păzit pe Geraint Thomas de orice mişcare importantă în grupul fruntaş. Andre Greipel (Lotto-Soudal) şi Sylvain Chavanel (IAM) au agitat spiritele, dar s-au văzut prinşi rapid, pentru ca Greg Van Avermaet (BMC), primul dintre egali, să pornească o acţiune similară cu cea de anul trecut, cu 35 de kilometri înainte de final.

Belgianul nu a avut prea mult succes, dar a dislocat un grup de mari favoriţi, cu Peter Sagan, Thomas, Kristoff, John Degenkolb, Stybar sau Niki Terpstra. Marea victimă a fost Sep Vanmarcke, care a înaintat pe pavate ca-ntr-o probă de înot în noroi şi s-a stins în anonimat. Lovitura de graţie a fost dată cu 25 de kilometri înainte de final, înainte de ultima înlănţuire Oude Kwaremont/Paterberg, cînd Niki Terpstra şi Alexander Kristoff s-au smuls din sînul liderilor.

Replica a venit tardiv, cînd Terpstra şi Kristoff au acumulat un avans de 30 de secunde şi frînghia a pocnit definitiv. Pauza de atitudine din partea lui Geraint Thomas&Co. s-a tradus într-o cursă în doi pînă la final. Greg Van Avermaet şi Peter Sagan şi-au asumat urmărirea, dar ciclismul pe perechi le-a dat cîştig de cauză oamenilor din faţă, mai ales că groaza belgianului pentru o nouă poziţie irelevantă la final nu a fost conjugată în aproape niciun moment cu bunăvoinţa slovacului.

De altfel, după ce Kristoff a ridicat braţele pe linia de sosire, Van Avermaet l-a izgonit pe Sagan de pe podium.

Butoaie de bere şi o căzătură idioată
Cu o zi înainte de cursă, Nico Mattan, fostul cîştigător de Gent-Wevelgem, a anunţat pe twitter că rutierul care va trece primul prin Saint Elois, un sătuc situat la 34km după linia de start, va fi recompensat cu greutatea lui în bere.

Provocarea a fost acceptată şi onorată de irlandezul Matthew Brammeier (MTN – Qhubeka), care a format prima evadare a zilei alături de Jesse Sergent (Trek), Damien Gaudin (AG2R), Ralf Matzka (Bora), Clément Venturini (Cofidis), Dylan Groenewegen (Roompot), Lars Ytting Bak (Lotto Soudal) şi Marco Frapporti (Androni). Apropo, Brammeier are 73kg, deci efortul a meritat.

Cei 8 fugari au rulat împreună fără incidente pentru 150 de kilometri. Năpasta a lovit cu 11o km înainte de final, cînd combinaţia dintre prostie şi una dintre maşinile neutre l-a pus la pămînt pe nevinovatul Jesse Sergent. Rutierul de la Trek s-a prăbuşit violent şi a sfîrşit cu clavicula ruptă într-unul dintre şanţuri, fiind nevoit să abandoneze.

În aceeaşi notă, cîteva borne mai tîrziu, spatele maşinii de la Francaise des Jeux a fost zdrobit de o altă maşină neutră. FOTO AICI Evadarea s-a topit cu 60 de borne înainte de final, sub impulsul celor de la Sky, Damien Gaudin asfinţiit după un ultim efort personal.