FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL

FOTO FCSB, victorie categorică în amicalul cu Clinceni » A impresionat puștiul de 18 ani pe care Becali a dat 400.000 de euro: "Dică, nu-l mai scoate din echipă!"

Articol de GSP - Publicat marti, 05 septembrie 2017 18:04

FCSB a câștigat categoric amicalul disputat astăzi, de la 17:50, la Clinceni, cu formația din liga secundă Academica, 4-0.

În fața a aproximativ 1.200 de oameni, golurile roș-albaștrilor au fost marcate de Vlad Achim, Budescu, Florin Tănase și Gnohere.

"Bizonul" și "Budi" au reușit goluri superbe, execuțiile acestora fiind aplaudate la scenă deschisă de spectatorii prezenți la meci.

Andrei Vlad, goalkeeper-ul de 18 ani adus de la CSU Craiova pentru 400.000 de euro, a fost un alt remarcat al partidei. Introdus pe teren la pauză, acesta a avut trei intervenții miraculoase, fiind lăudat de fanii Stelei din Clinceni. "Dică, nu-l mai scoate din echipă", au strigat aceștia.

Roș-albaștrii au jucat o bună parte din repriza secundă în inferioritate numerică, Lucian Filip ieșind accidentat în minutul 64.

Partida a consemnat primul meci în tricoul echipei lui Dică al fundașului sârb Bogdan Planici, care a făcut pereche în centrul defensivei cu Mihai Bălașa.(DETALII PE LARG DESPRE EVOLUȚIA SA, AICI)

FCSB - Academica Clinceni 4-0
Au marcat: Vl. Achim '30, Budescu '42, Fl. Tănase '45 p., Gnohere '62

Vezi mai jos desfășurarea liveTEXT a partidei

Final de meci, FCSB se impune cu 4-0.

Min 81. Centrare periculoasă în fața porții roș-albastre, Găină reia cu capul, însă Vlad reușește un nou reflex incredibil și îndepărtează pericolul
min.66. Același Barbu prinde o torpilă sub bară de la 20 metri, puștiul Vlad are o nouă paradă de senzație, respingând incredibil mingea
min. 64. Emoții pentru Dică! Lucian Filip s-a accidentat și a părăsit terenul, echipa lui Dică jucând în aceste momente în 10.

min.62 EUROGOOOLL Gnohere! Lucian Filip centrează perfect, "Bizonul" înscrie cu un voleu din prima, în stilul lui Zinedine Zidane, de la 12-13 metri de poartă. Mingea s-a dus sub bară și a intrat în plasă

min.59. Barbu execută puternic o lovitură liberă de la 22 de metri, mingea se duce excelent, dar Vlad se întinde miraculos și respinge cu un reflex spectaculos
min 49. Șut puternic al lui Golofca de la 18 metri este respins în corner de Toma Niga, goalkeeper-ul împrumutat de Steaua la Clinceni. Acesta a fost introdus pe teren în repriza secundă.

Modificări și în echipa Clinceniului, unde au mai intrat Toma Niga, G. Simion, Cristi Pulhac, B. Matei, dar și Samson Nwabueze, fostul jucător al lui Pandurii

Echipa trimisă în terend de Dică: Vlad - Pleașcă, Larie, Artur Jorge, L. Filip - Szecui, Ov. Popescu - Golofca, Benzar, De Amorim - Gnohere

A început repriza secundă

Pauză la Clinceni, FCSB conduce cu 3-0. Nicolae Dică va schimba complet garnitura în repriza secundă

min.45 GOOL FCSB! Echipa lui Dică prinde viteză. Alibec este faultat în careu, arbitrul dictând penalty. Florinel Tănase marchează plasat, șutând cu dreptul la colțul lung. Deși a ghicit colțul, goalkeeper-ul Ureche nu s-a putut opune golului

min.42 GOOL FCSB! Florin Tănase trimite o minge lobată peste apărarea gazdelor, Budescu e atent și reia mingea din voleu în plasă. Din nou, execuția fotbalistului stelist a fost aplaudată îndelung de spectatorii prezenți la meci

min.41: Execuție frumoasă a lui Budescu.  Șutul său din colțul careului mare trece puțin pe lângă vinclu
min.39: Încă o ocazie mare ratată de roș-albaștri. Alibec șutează superb din lovitură liberă, însă șutul puternic al atacantului stelist e respins printr-o paradă de zile mari a goalkeeper-ului ilfovenilor.

min.30 GOL FCSB! Alibec driblează elegant doi adversari, pasează ideal în fața porții, de unde Vlad Achim îndeplinește o simplă formalitate. Golul Stelei a generat o explozie de bucurie în tribuna din Clinceni, deși majoritatea celor prezenți sunt localnici ai micuței comune ilfovene.

min.18: Enache are o incursiune bună, șutează puternic spre poartă, însă mingea se duce puțin alături
min 10: Ocazie bună pentru FCSB. Un șut bun al lui Budescu se duce la doar câțiva centrimentri de poarta lui Ureche

Echipa de start utilizată de Dică: Stăncioiu - Enache, Planici, Bălașa, Momcilovici - Achim, Morais - Teixeira, Budescu, Fl. Tănase - Alibec

Prim "11" Academica Clinceni: Ureche - Gliga, Diaconescu, Groza, Balgiu - Mihalcea, B. Barbu - Văduva, Ion Mihai, Blejdea - Găină