FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - CFR CLUJ 1-1

FOTO și VIDEO CFR Cluj n-a reușit să învingă rezervele Stelei pe Arena Națională, scor 1-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 iulie 2015 23:01

Steaua și CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci din etapa a treia a Ligii 1, după reușitele lui Lopes și Tudorie.

Mirel Rădoi a introdus în teren rezervele, titularii păstrîndu-i pentru meciul de miercuri din turul trei preliminar al Ligii Campionilor cu Partizan.

Deși roș-albaștrii au început jocul mai bine, cei care au înscris au fost ardelenii. În minutul 15, Lopes a primit o pasă de la Roșu și a trimis perfect mingea printre picioarele lui Niță.

Campioana României a preluat frîiele partidei, însă pînă la pauză doar șutul lui Enceanu de la 20 de metri și voleul lui Rîpă l-au pus la încercare pe Mincă.

Golul Stelei a venit în minutul 56, cînd Alcenat i-a pasat în careul lui Tudorie, atacantul roș-albaștrilor a preluat frumos și l-a executat pe portarul clujenilor.

Guima a avut o ocazie uriașă în minutul 3 de prelungiri, dar balonul trimis de acesta a lovit încheietura barelor.

Echipele de start:

Steaua: Niță (cpt) - Rîpă, Carp (Alcenat 55'), Toșca, Guilherme - Neagu, Tahar - Iancu (Grădinaru 46'), Hamroun, Enceanu (Mihalcea 79') - Tudorie
Rezerve: Cojocaru - Sulley, Tîrnovan, Aldea

CFR: Mincă - Filipe, Tînc, Larie, Camora - Petrucci, Mureșan (Nascimento 86'), Lopes, Păun (Vitor Bruno 62') - Guima, Roșu (Cristian Lopez 46')
Rezerve: Marc, L. Goian, Belek, Negruț

5.300 de spectatori
 sînt prezenți pe Arena Națională

"Un meci cu CFR e important, dar avînd în vedere că avem o partidă importantă miercuri cu Partizan, trebuie să ne canalizăm pe jocul din Ligă. Am jucat doar cu doi titulari azi", a spus Becali la Digi.

Partida a fost arbitrată de Cristi Balaj ajutat la cele două lini de Vladimir Urzică (Piatra Neamț) și Aurel Onița (Constanța).