FOTBAL  »  Superliga  »  CONCORDIA CHIAJNA - CSU CRAIOVA 1-2

FOTO + VIDEO CSU Craiova se impune dramatic cu Chiajna! Două goluri marcate în ultimele 5 minute + Oltenii au câștigat după o gafă uriașă

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 octombrie 2017 22:41

Concordia Chiajna a pierdut acasă cu CSU Craiova, 1-2, într-un duel contând pentru etapa a 15-a din Liga 1.

Concordia Chiajna - CSU Craiova 1-2
Au marcat: A. Marc '88 /  Băluță '32, Martici '90+2

TEXT / VIDEO

Echipa lui Ion Moldovan a început tare partida, reușind  să marcheze în minutul 16. Totuși, brigada de arbitri a anulat în mod corect golul lui Manasse, care se afla în ofsaid în momentul în care a trimis mingea în poarta lui Calancea.

Oltenii s-au dezmorțit după un start timid și au reușit să marcheze în minutul 31, prin Băluță. Vedeta lui CSU a înscris din interiorul careului după o pasă perfectă a lui Briceag.

Claudiu Bumba, aflat într-o formă impresionantă de la sosirea la Chiajna, a fost la un pas de egalare în minutul 49, dar șutul său dintr-o lovitură liberă de la mare distanță s-a dus puțin peste portă.

Oltenii se puteau desprinde în minutul 58, însă Caparco a intervenit providențial la ocazia lui Martici.

Chiajna a avut din nou șansa egalării în minutul 67, când, în urma unei centrări a lui Bumba, Batin a ratat de puțin contactul cu mingea.

Concordia Chiajna a egalat însă în minutul 88, prin fostul dinamovist Andrei Marc, care a împins mingea în poartă din câțiva metri, în urma unei faze fixe.

Când nimeni nu mai credea nimic, oltenii au dat lovitura în prelungiri. Martici a marcat cu un șut superb în vinclu, după ce Manasse a luftat inexplicabil în propriul careu.

CSU Craiova urcă pe locul doi, cu 31 de puncte, se apropie la un singur punct de CFR Cluj, și își anunță candidatura serioasă la titlu.

De partea cealaltă, ilfovenii ratează ocazia de a rămâne neînvinși de la venirea "Comisarului" Moldovan. Concordia e pe locul 10, cu 17 puncte.

Echipele de start

Concordia Chiajna: Caparco - Albu, Manasse, A. Marc, Fota - Bucșa - Grădinaru, Cristescu, Bawab, Bumba - Batin