FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - CEAHLĂUL 3-2

Harakiri

Articol de GSP - Publicat joi, 08 mai 2008 00:00

Pecha şi-a marcat în propria poartă şi a retrogradat Ceahlăul.

Dacă ar fi fost în tribune, fanii ol­teni ar fi început să-şi sus­pecteze favoriţii la vederea golu­lui de 0-1 al lui Rusmir. Dănă­nae i-a permis lui Barna să centreze şi mijlocaşul sîrb, nemarcat, l-a exe­cutat pe Bornescu (14). La acest scor, Ceahlăul era şi la anul prim-divizionară. Dar oltenii s-au pus pe jucat. Lui Dina i-a surîs postura de “călău” şi pînă la pauză a reuşit “dubla” care îi trimitea pe galben-negri la matineu.

După pauză, tensiune. Hizo a forţat cu trei atacanţi, iar Costea a ţinut să-şi prelungească şirul de ratări incredibile început la Buzău. Un gol, de atît aveau nevoie nem­ţenii pentru a-şi prelungi pe cel pu­ţin încă un an mandatul în Liga I. Şi a venit. În minutul 71, bîlbele din ca­reul gazdelor i-au prilejuit lui Rus­mir a doua reuşită, a egalării. Nu şi a salvării! În minutul 85, după o fa­ză tragicomică, Pecha i-a înscris pro­priului portar şi a îngropat Ceahlăul în “B”! Anul tre­cut, Ştefan păţise la fel, dar s-a scos cu Delta Tulcea. Acum ce ur­mea­­ză?

“E dureros”
Nemţenii au dat vina pe propriul portar pentru înfrîngerea care i-a trimis în liga a doua. “E dure­ros cînd pierzi printr-un autogol şi mai ales pe mîna unui portar cu atî­ta experienţă, Cătălin Mulţescu. Ceah­lăul nu merita să retrogra­de­ze!”, a comentat preşedintele Viorel Măstăcăneanu. “Am avut emo­ţii mari, dar mi-am dorit enorm o victorie pentru aceşti copii sensi­bili, care au fost afectaţi puternic de acuzele venite pe nedrept după me­ciul de la Bu­zău”, a declarat Miti­te­lu.

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”