FOTBAL  »  Superliga  »  SAHTIOR - FC BRAŞOV 2-0

Lecţie părintească!

Articol de - Publicat vineri, 11 iulie 2008 00:00

Tatal si-a invins fiul. Echipa lui Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a invins intr-un amical disputat astazi in Elvetia, FC Brasov, formatie pregatita de Razvan Lucescu, cu scorul de 2-0. Pentru "mineri" au marcat Fernandinho din penalti (8) si Seleznov (12). Furtuna a intrerupt partida in minutul 19, cele doua echipe revenind pe gazon dupa o pauza de 11 minute.

FC Brasov: Stelea – Rui Duarte, Abrudan ('46 Oros), B. Niculae ('46 Nae Constantin), Senin ('46 Ezequias) – Roman ('70 Cristescu), Maldarasanu, Ilyes ('46 Paulo Adriano; '81 Mateiu), C. Munteanu ('46 Fabinho) - Hadnagy ('46 Sburlea; '81 Dedu), Zaharia ('66 Baltoi)

Sahtior Donetk: Khudzhamov - Srna, Kucher, Chygrynskyy, Rat ('46 Shevchuk) - Hubschman - Willian ('46 Ilsinho), Jadson ('60 Duljaj), Fernandinho - Luiz Adriano ('46 Brandao), Seleznev ('46 M.Moreno)

După meci, tehnicianul campioanei Ucrainei a declarat: "Duelurile de genul acesta, între tată şi fiu, nu sînt deloc plăcute chiar dacă este vorba despre jocuri amicale. ".În replică, Răzvan Lucescu s-a arătat indignat de politica de transferuri a cluburilor din Liga I, mărturisind că numărul mare de stranieri transferaţi au scăzut din valoarea competiţiei.

"Faptul că se transferă jucatori pe bani multi nu este un lucru îmbucurător. Înseamnă că fotbaliştii valoroşi pleaca, lucru deloc bun pentru fotbalul romanesc. Acest lucru se vede in meciurile internationale. În cupele europene echipele romanesti n-au facut mare lucru. Calificarea in sferturile Cupei UEFA a doua echipe romanesti a fost o performanta care greu mai poate fi atinsa in conditiile in care omogenitatea este afectată." a spus antrenorul lui FC Braşov.