FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - ACS POLI TIMIȘOARA 1-2

VIDEO Victorie uriașă a Timișoarei pe terenul lui Botoșani, iar salvarea de la retrogradare nu mai pare o utopie

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 martie 2017 16:50

ACS Poli Timișoara a câștigat primul meci din play-out, reușind o victorie surprinzătoare pe terenul lui FC Botoșani, scor 2-1.

FINAL » FC Botoșani - ACS Poli Timișoara 1-2 (Miron 17, M. Croitoru 23, Șeroni 67)
TEXT / VIDEO

FC Botoșani a deschis scorul în minutul 17, prin Miron, care a deschis scorul în urma unei lovituri de cap.

Avantajul gazdelor nu a durat decât cinci minute, Croitoru egalând în minutul 22. Acesta a șutat de la distanță, iar portarul botoșănenilor a intervenit greșit, mingea scurgându-se agonizant în poartă.

Timișorenii au dat lovitura în minutul 67, atunci când Șeroni a transformat cu siguranță un penalty-ul dictat de Colțescu după faultul lui Mușat.

Grație acestei victorii, ACS Poli a acumulat 10 puncte și a urcat pe poziția care asigură prezența la baraj, în timp ce botoșănenii rămân pe locul 2 în clasamentul play-out-ului, cu 16 puncte.

Echipele de start:

FC Botoșani: Albuț - Ungurușan, Tincu, Miron, Mușat - Vașvari, A. Cârstocea - Herghelegiu, M. Bordeianu, L. Buș - Kuku
Rezerve: Cobrea, Golofca, Moruțan, Elek, Popovici, Endrick Dos Santos, Pațache
Antrenor: Alin Bordeanu

ACS Poli Timișoara: Straton, Străuț, Scutaru, Cînu, Șeroni - Poparadu, M. Croitoru - Bărbuț, Soljici, Fucek - Popovici
Rezerve: Curileac, Bocșan, Neagu, Bîrnoi, Novak, Vasi, Ocr. DrăghiciA
Antenor: Ionuț Popa