FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAȘOV - FC BOTOȘANI 0-1

VIDEO FC Brașov a fost îngropată de un fost "stegar" în meciul cu FC Botoșani, scor 0-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 aprilie 2015 18:57

FC Brașov a fost învinsă de FC Botoșani, scor 0-1, într-un meci din etapa a XXVI-a din Liga 1 și "stegarii" și-au complicat rău viața în prima divizie.

Partida s-a jucat pe contre și încă din start se putea vedea cum există un echilibru aproape perfect între cele două formații. Moldovenii au avut în debutul partidei un corner executat bine de Croitoru, dar mingea căzută în careu n-a putut fi fructificată de Paul Batin.

Partea a doua a meciului a avut parte de o ocazie imensă a brașovenilor. În minutul 65, Novakovici n-a putut relua cu capul din 6 metri. După alte șase minute, Constantinescu i-a așezat pe tavă o minge lui Țîru, acesta a trimis pe lîngă portarul Curileac, dar Ngadeu a intervenit și a scos balonul de pe linia porții.

Schimbarea făcută în minutul 77 de Leo Grozavu, cînd l-a înlocuit pe Roussel cu Hadnagy a adus și fericirea în Moldova. Fostul fotbalist al Brașovului a dat lovitura de grație în minutul 81, după ce s-a infiltrat bine între doi adversari și a reluat cu capul în poartă o centrare venită de pe partea dreaptă. Attila Hadnagy a jucat la Brașov între sezoanele 2007-2013. VIDEO

Brașovenii sînt acum pe locul 12, cu 28 de puncte, la două lungimi peste prima poziție care duce în eșalonul secund ocupată de Universitatea Cluj. Botoșănenii au urcat după această etapă pe locul 7, cu 37 de puncte, însă cu un meci peste Viitorul, care are 35 de puncte.