FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - POLI IAȘI 3-1

FOTO + VIDEO Sub semnul cifrei 3: Dinamo obține prima victorie după 3 etape, 3-1 cu CSM Poli Iași » Seară cu 3 premiere

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 septembrie 2016 22:21

Dinamo s-a impus în fața celor de la CSM Poli Iași, 3-1, într-un meci pe care elevii lui Ioan Andone l-au controlat de la început.

Dinamo - CSM Poli Iași 3-1
Au marcat:
(Marici 14', Lazăr 17', Nemec 55'/ Piccioni 65') - VIDEO

Andone a surprins când a decis să îl numească pe Dan Nistor căpitan, aflat la al doilea meci în tricoul alb-roșu.

Formația alb-roșie a început foarte bine meciul, iar după 14 minute, Luka Marici a deschis scorul cu o lovitură de cap de la 8 metri. Fundașul croat s-a aflat la debutul în echipa alb-roșie. Ofensiva lui Dinamo a continuat, iar în minutul 17, Vali Lazăr a majorat scorul. Mijocașul lui Dinamo a înscris cu un șut la colțul scurt, după o gafă a lui Grahovac.

După pauză a venit rândul lui Adam Nemec să puncteze. Aflat la primul meci ca titular, atacantul a punctat pentru prima dată, în minutul 55, cu un șut de la 13 metri.

La 3-0, CSMS Iași a început să fie mai periculoasă. Piccioni a marcat în minutul 65, cu un șut de la 11 metri. După acest gol, moldovenii au avut mai multe ocazii, dar nu au putut să îl mai învingă pe Brănescu.

După această victorie, prima după 3 etape, Dinamo a urcat pe locul 2, cu 15 puncte. CSM Poli Iași ajunge la 6 meciuri fără victorie, în care au pierdut de patru ori și au făcut 3 egaluri, și se află pe locul 8, cu 9 puncte.

Echipele de start:

Dinamo: Brănescu – Romera, Nedelcearu, Marici, St. Filip – D. Nistor, Busuladzici, Palici (M. Popescu 82')– D. Rotariu (Hanca 85'), Nemec (D. Popa 64'), V. Lazăr.
Rezerve: Penedo, M. Oliva, Vl. Olteanu, I. Șerban
Antrenor: Ioan Andone

CSM Politehnica Iași: Grahovac – Bosoi, Frăsinescu, M. Ciucă, Sato – Mitic – Bole (Bădic 57'), V. Gheorghe(Al. Ciucur 46'), C. Ștefănescu(Boiciuc 46'), Țigănașu – Piccioni
Rezerve: Caparco,  Chelaru, Tîrșă, Saric
Antrenor: Nicolo Napoli

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga