FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - ASA

VIDEO Scoasă la tablă de copiii lui Gică Hagi! ASA, umilită la Ovidiu de Viitorul, scor 6-1

Articol de GSP - Publicat luni, 02 mai 2016 17:15

Viitorul Constanța a demolat-o pe ASA Târgu Mureș pe teren propriu, scor 6-1. Problemele de lot ale ardelenilor și-au spus cuvântul.

VEZI LIVETEXT

VEZI VIDEO

Ianis Hagi a marcat primele două golurile ale gazdelor în minutele 20 și 25. Prima reușită a venit cu ajutorul lui Buș, în timp ce a doua a fost din cădere.

Dedov a redus din diferență în minutul 33, însă la pauză avea să fie 3-1 după ce și Kevin Boli a înscris un gol controversat din pasa lui Ianis Hagi.

Casap și Florin Tănase (de două ori) au marcat după pauză și au dus scorul la 6-1 și au consemnat cel mai important succes al echipei lui Hagi din acest sezon.

Aceste 3 puncte o ajută pe Viitorul să termine pe locul 5 acest campionat, indiferent de rezultatul din ultima etapă, având 28 de puncte. ASA rămâne cu 22 de puncte, fiind singura echipă care n-a câștigat în play-off.

Echipele de start:

Viitorul: Tordai - Benzar, Hodorogea, Boli, C. Ganea - I. Filip, Nedelcu, Pablo de Lucas - Chițu, Ianis Hagi, Fl. Tănase

ASA: Stăncioiu - Candrea, Muth, Borza, Brandan - L. Buș, Gorobsov, Voiculeț - Dedov, Ciolacu, Feketics

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”