FOTBAL  »  Superliga  »  ARBITRAJ

E oficial: „Am cerut ca Istvan Kovacs nu mai fie delegat la meciurile noastre”

Articol de - Publicat joi, 22 februarie 2024 21:35 / Actualizat joi, 22 februarie 2024 22:10

Patronul lui Sepsi Sfântu Gheorghe, Laszlo Dioszegi, a declarat că a cerut oficial Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA) ca Istvan Kovacs să nu mai fie delegat la meciurile echipei sale.

Sepsi a pierdut acasă meciul cu Universitatea Craiova din etapa 24 a Superligii, scor 1-3, însă cu largul concurs al „centralului” Istvan Kovacs. Acesta le-a refuzat amfitrionilor două penalty-uri în prima repriză, iar în total au fost 6 decizii eronate, majoritatea pro-Craiova.

Gigi Becali, rafală sexistă la TV: „Femeia e făcută să fie stăpânită, nu să stăpânească! O iau de mână și o dau afară” » Rumoare în studio: „Doamne ferește!”
DERAPAJ

Laszlo Dioszegi: „Am cerut ca Istvan Kovacs să nu mai fie delegat la meciurile noastre”

Am trimis un act prin care am cerut ca, dacă nu este necesar, să nu mai fie delegat la meciurile noastre. Am primit un răspuns că se vor analiza fazele, dar am rămas cu răspunsul.

Ar fi timpul să se întâmple ceva, dar eu cred ca vom rămâne cu actul respectiv. Din păcate, nu avem ce să facem, a spus Dioszegi, conform digisport.

Istvan Kovacs, 6 decizii greșite în Sepsi - Universitatea Craiova 1-3

„Centralul” din Carei a făcut praf meciul Sepsi - Universitatea Craiova (1-3), disputat pe 4 februarie, în Superliga, cu 6 decizii greșite, dintre care cinci împotriva gazdelor.

Cele mai grave, două penalty-uri refuzate covăsnenilor în prima repriză. De asemenea, i-a iertat pe oltenii Raul Silva și Alex Mitriță de eliminare. Gazeta Sporturilor i-a dat atunci nota 1 lui Kovacs. Cea mai mică acordată vreodată unui arbitru la un meci de Liga 1.

Attila Hadnagy pentru GSP.ro: „Înseamnă că noi suntem proști?!”

„Domnul Kovacs a fost depășit total de acest meci! Nu știu cine-l vede pe domnul Kovacs în Europa, dar toți conducătorii, în toate meciurile în care arbitrează el, vorbesc rău despre el.

Înseamnă că noi suntem proști? Cine-l vede un arbitru bun? Sincer, nu știu. Mie mi se pare un arbitru slab, care nu merită să arbitreze în Liga 1!”, declara atunci Hadnagy, la cald, în exclusivitate pentru GSP.ro.

Vezi și alte știri:

VIDEO. Problemă de comunicare la Sepsi? Iosif Rotariu, despre regresul de la Sf. Gheorghe: „Nu cred că Storck are metode pe care antrenorii din România să nu le aibă”

Rednic a revenit din spital cu chef de show la conferință: „Ori se rupe hamul, ori se c*** calul! Încă n-ați scăpat de mine!”
UTA
Obstacol în construcția stadionului de 100 de milioane de euro din România: „A fost contestat în ultima zi, în ultimele 10 minute! Vrea să ne încurce”