FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - DEBRECEN

CORESPONDENȚĂ DIN ANTALYA Petrolul a pierdut primul amical în Antalya » Reporterii GSP au fost prezenți la meci + Spion de la Dinamo pe margine

Petrolul a pierdut primul amical în Antalya FOTO: Cristi Preda (GSP) +10   FOTO
Petrolul a pierdut primul amical în Antalya FOTO: Cristi Preda (GSP)

Articol de , - Publicat joi, 11 ianuarie 2024 18:26 / Actualizat joi, 11 ianuarie 2024 19:49

Petrolul a pierdut primul amical al iernii în Antalya, cu maghiarii de la Debrecen, scor 0-1. Reporterii GSP au fost la meci și au transmis cele mai importante informații de la fața locului. Prahovenii vor întâlni și Odessa, vineri.

• GSP are 4 reporteri în Antalya: Eduard Apostol, Remus Dinu, Cristian Preda și Ionuț Iordache sunt prezenți pe toată durata cantonamentelor echipelor din Superliga

Petrolul a pierdut categoric cu Debrecen, un adversar mai bine pregătit. Echipa maghiară e pe locul 5 în campionat și i-a dominat pe petroliștii pe tot parcursul meciului. Golul victoriei a fost marcat de Vajda, în repriza a doua, scăpat de apărarea adversă.

+6 FOTO

Petrolul a început cu o echipă de rezerve, iar titularii au intrat în minutul 65. Asta și pentru că prahovenii au meci vineri, cu Odessa. Portarul Zima nu a jucat deloc, singurul titular de drept care nu a evoluat. Cu Debrecen au fost testați Gavrilaș și Jercălău.

Jocul Petrolului a fost urmărit de aproape de Sorin Colceag, antrenor secund la Dinamo. Cele două echipe se întâlnesc în pe 20 ianuarie, în primul meci de la revenirea Superligii.

VIDEO. Indicațiile lui Florin Pîrvu pentru jucătorii Petrolului

FINAL. Petrolul - Debrecen 0-1

• A marcat: Vajda 57

Final de meci
Min. 77: Intră Jercălău, portar, în locul lui Gavrilaș
Min. 75: Roman II a fost lovit in tușă, Pîrvu a avut o replică acida către antrenorul lui Debrecen
Min. 73: Szecsi a avut o lovitură de cap periculoasă
Min. 65: Petrolul a schimbat 10 jucători. Primul 11: Gavrilaș - Doua, Meijers, Huja, Țicu - Musi, Jair, Jefferson, Diomande - M. Roma II, Grozav. Aceștia sunt titularii de drept ai Petrolului, cu excepția lui Gavrilaș. Zima va juca în amicalul de vineri, cu OdessA.
0-1, Min. 57: Gol pentru Debrecen. A scăpat nemarcat Vajda și a marcat fără emoții
A început repriza a doua. La pauză au intrat Iustin Raducan si Ionuț Paraschiv, în locul lui Zinga și al lui Bratu

Pauză în Antalya
Zinga e în probe la Petrolul. Muncește, se zbate, rămâne de văzut dacă ploieștenii îl păstrează.
Min. 41: Garutti a reluat cu capul, după corner, portarul scoate de sub bară, cea mai mare ocazie a ploieștenilor. Petrolul rămâne periculoasă pe fazele fixe. Imediat, tot stoperul urcat în atac a avut o oportunitate de a marca, după alt corner.
Min. 40: Rădulescu a tras, a blocat portarul
Min. 39: Ungurii au inițiativa, controlează meciul, Petrolul încă reușește să se apere supraaglomerat și absoarbe presiunea adversarului.
Florin Pârvu l-a rugat pe Diomande sa vorbească cu Zinga, atacantul, în franceză. Diomande a venit de pe banca rezerve.
Seto e folosit pe o poziție inedită, el joacă fundaș central fiind mijlocaș defensiv la bază
Min. 11: Zinga apucă să tragă la poartă, dar slab
Min. 8: Barany a ratat ocazie uriașă, singur cu portarul, n-a putut relua o centrare de pe stânga
Min. 1: A început meciul

Echipa de start a Petrolului:

Gavrilaș - Radu, Papp, Seto, Garutti - Dumitrache, Hanca - M. Bratu, M. Rădulescu, Dumitriu - Zinga
Antrenor: Florin Pârvu

Petrolul va începe meciul cu o echipă mixtă, formată și din titulari și din rezerve. Gicu Grozav, Țicu, Meijers și Jair, vedetele echipei, nu sunt folosiți din primul minut.

Petrolul are primul meci în Superliga din 2024 pe 20 ianuarie, cu Dinamo, chiar pe „Ilie Oană”.