FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - FARUL

VIDEO Controversă uriașă în Copou: ieșenilor le-a fost refuzat penalty-ul și șansa de 3-3! Verdictul specialistului

Luis Phelipe, călcat de Mihai Popescu // foto: captură DigiSport

Articol de - Publicat vineri, 01 decembrie 2023 22:01 / Actualizat vineri, 01 decembrie 2023 23:39

Poli Iași a cerut penalty în minutul 70 al meciului cu Farul, la scorul de 2-3, dar brigada de arbitri a ignorat un fault evident comis de Mihai Popescu.

Farul a avut o primă repriză de vis la Iași, pe care a încheiat-o cu scorul de 3-0.

Partea a doua le-a aparținut gazdelor. Harrison (minutul 55) și Alin Roman ('64) au tăiat din handicap, apoi moldovenii au căutat egalarea. Aceasta putea veni în minutul 70, însă trupei lui Leo Grozavu i-a fost refuzat un penalty clar.

Prima reacție după debutul României la turneul final: „Ce caută naționala asta la Mondial?”
ROMÂNIA - CHILE 44-19

Penalty refuzat celor de la Poli Iași în meciul cu Farul

Cu 20 de minute înainte de final, Alin Roman l-a căutat pe Luis Phelipe cu o pasă peste apărare. Unul dintre stoperii Farului, Mihai Popescu, a respins în corner, însă în momentul în care a lăsat piciorul jos l-a călcat și descălțat pe adversar, care continuase alergarea în urmărirea balonului.

Intervenția lui Mihai Popescu l-a lăsat pe Luis Phelipe fără gheată

Phelipe a cerut penalty, a și arătat cum gheata i-a fost scoasă din picior, dar arbitrul Szabolcs Kovacs nu a acordat penalty. Culmea, nu a fost atenționat nici din camera VAR, de perechea Ionuț Coza - Vlad Bârleanu, să o facă!

Farul a scăpat astfel fără penalty și, posibil, gol primit. Ar fi fost o șansă enormă pentru 3-3.

Verdictul specialistului: „Penalty clar!”

După meci, fostul arbitru Marius Avram a intrat în direct la DigiSport și a opinat că se impunea acordarea penalty-ului:

„Nu am înțeles lipsa intervenției VAR-ului, în primul rând. Fault evident, îl descalță, îl accidentează, nu are importanță că înainte a lovit mingea. Atacantul nu se bază sub piciorul adversarului, să spui că provoacă el această călcare.

Alerga cu spatele la fundaș, deci nu are nicio vină. Este călcat în mod evident, faultat. Fault clar, trebuia acordată lovitură de la 11 metri”.